Eksploracja Podkarpacie

TWIERDZA P. - Fort XIX Obwodu Noyon - "XIX WINNA GÓRA" historia , info..

Offline Cyga...

  • Moderator
  • IMPERATOR
  • *****
    • Wiadomości: 14018
  • Rzym płonie !!!! Neron na harfie gra...
Bardzo blisko fortu stoi taka ciekawa kamieniczka  :hm: ciekawe w jakich latach budowana i czy miał coś wspólnego z fortem... :hm:


Prawdopodobnie Austryjacka willa , przypuszczenia wysuwam po przestudiowaniu ksiąg wieczystych innych willi  na Winnej Górze o podobnej architektórze ale oczywiście moge się mylić. PS. Mieszkam obok fortu ;) Chodze po Winnej i okolicach juz od dłuższego czasu i nie moge na żadne fajne fanty trafić. Nawet monety to tylko PRL, a terenu do szukania coraz mniej bo powstaja jak grzyby po deszczu nowe domy  :(

Nic bardziej mylnego ,niestety nie jest willa Austryjacka . Na stokach Winnej Góry pobudowano w okresie miedzy-wojennym wille . Były to wille oficerki , oficerów polskich służących w Przemyskim Garnizonia jak i emerytowanych oficerów uczestników walk np z Ukraińcami w 1918 r . Ten budynek na zdjęciu Cygana to jedna z takich willi .
Kiedyś słyszałem, że na Wieży Ciśnień znajdowała się radiostacja, która utrzymywała łączność ze wszystkimi fortami T.P. :hm:
 

Nigdy w świecie ,żadnej radiostacji tam nie było . Na Winnej Górze znajdował się telegraf iskrowy który umożliwiał komunikację twierdzy z dowództwem austriackim telegraf znajdował się przed fortem Winna Góra i został wysadzony przed poddaniem twierdzy.

Ciekwostką jest to ,że na forcie znajduje się zasypana niezniszczona kaponiera .
Kaponiera chyba jest w te chwili pod drogą  :hm:
Cyga...
"Honor,Ojczyzna,Bóg"
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI
https://www.youtube.com/watch?v=7av6mgdeCkY
"Rzym płonie ,Neron na harfie gra"