Eksploracja Podkarpacie

06-R-R.R.U. - ZAMYKANE SCHRONY ROZTOCZA !!! "Ochrona zimowisk nietoperzy"...

Offline Cyga...

  • Moderator
  • IMPERATOR
  • *****
    • Wiadomości: 14010
  • Rzym płonie !!!! Neron na harfie gra...
Witajcie i takie info...
Mam nadzieję że dotrzymają umowy i po okresie zimowania schrony zostaną otwarte.. :hm:
Ochrona zimowisk nietoperzy na Roztoczu a dostępność schronów dla turystów
2020-09-01

W związku z informacją jaka pojawiła się na jednym z portali społecznościowych o rzekomym zamykaniu schronów Linii Mołotowa przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, wyjaśniamy, że prowadzone prace nie mają na celu stałego uniemożlienia eksploracji tych obiektów, a jedynie okresowe zabezpieczenie zimowisk nietoperzy.

W przypadku schronień zimowych nietoperzy częstym problemem jest swobodny dostęp ludzi do tego typu pomieszczeń. Wchodzenie do tych obiektów w okresie zimowym, dłuższy pobyt, hałas, oświetlanie hibernujących nietoperzy, fotografowanie, biwakowanie, używanie otwartego ognia, czy też rozpalanie ognisk (wszystkie te rodzaje aktywności miały tam miejsce!) może doprowadzić do przypadkowych lub celowych wybudzeń nietoperzy ze stanu hibernacji, ich płoszenia oraz - co również istotne - zmian warunków mikroklimatycznych. Częste budzenie się osobników zimą może doprowadzić do zbyt wczesnego wyczerpania się zapasów tłuszczu zgromadzonych na zimę, znaczne osłabienie, a nawet śmierć zwierzęcia (każdorazowe wybudzenie nietoperza ze stanu hibernacji to utrata energii, która wystarcza na ok. 2-4 tygodnie hibernacji).

Aby ograniczyć ryzyko związane z wybudzaniem nietoperzy w okresie zimowym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakłada kraty w otworach wejściowych bunkrów. Będą one zamknięte wyłącznie w okresie hibernacji. Poza tym okresem bunkry będą otwarte dla turystów.

Prowadzone prace służą wyłącznie ochronie zagrożonych gatunków nietoperzy i wynikają z ustanowionego Planu Zadań Ochronnych.

Pozwoliłem uzyć sobie foty kolegi "Sklsk"


http://rzeszow.rdos.gov.pl/ochrona-zagrozonych-gatunkow-nietoperzy-w-ramach-sieci-natura-2000-w-wojewodztwie-podkarpackim-2

There are 2 attachment(s) in this post which you cannot view or download
118364070_748439732619063_3709635704504531323_n.jpg
bunkr_news_image_1_big_gallery.jpg
« Ostatnia zmiana: Nie, 06 Wrz 2020, 05:47:11 wysłana przez Cyga... »


Cyga...
"Honor,Ojczyzna,Bóg"
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI
https://www.youtube.com/watch?v=7av6mgdeCkY
"Rzym płonie ,Neron na harfie gra"