Eksploracja Podkarpacie

Wspomnienia z Wołynia .

Offline robi15

  • Major
    • Wiadomości: 821
 Wspomnienia Jadwigi Grusiewicz z domu Rusieckiej
z Kolonii Czesnówka w pow. Horochów na Wołyniu 1939-1945

                "(...) Było nie więcej niż dwie godziny czasu. Potem wsadzili nas wszystkich na sanie i nocą przewieźli, aż do Chorochowa, gdzie czekały już podstawione wagony. Wieźli nas na wschód przez Wilno, widzieliśmy po napisach przez małe okienko. Pamiętam, że było strasznie zimno. To był koniec stycznia, początek lutego 1940 r. i duże śniegi. Droga do Archangielska trwała 3 miesiące, a najtrudniejsze były te długie postoje w szczerym polu przy siarczystym mrozie. Z naszej rodziny przeżyli wszyscy, Bóg dał nam siły. Osobiście widziałam jednak, że z wielu wagonów wyrzucali na śnieg, zamarznięte na śmierć dzieci, potem jechali po prostu dalej i nikt nawet tych dzieci nie grzebał. Nie wolno było się oddalać, ani opuszczać wagonów. Chodzili i pukali kolbami w drzwi, pytając: "Wsie żywy?" , albo: "Nie lzja". (...)"   http://www.nawolyniu.pl/wspomnienia/index.htm    Jak ktoś lubi poczytać wspomnienia , to znajdzie tu dosyć dużo.
Offline Cyga...

  • Moderator
  • IMPERATOR
  • *****
    • Wiadomości: 14010
  • Rzym płonie !!!! Neron na harfie gra...
Jak tylko kiedyś zaadoptuje jakiś sowiecki bunkier ,to właśnie ten fragment będzie dowodem ,co działo się w Polsce po 17.IX 1939 roku... i będę zawsze  głośno mówił kim oni byli....i czym były te bunkry na byłej polskiej ziemi ..
Dzięki Robi..  :salut:
Wysiedlali Przemyśl i okolice ,po nocach kolbami do drzwi łomotali ,15 minut na spakowanie dawali ,a potem w bydlęce wagony lądowali...
A dziś mi politycznie poprawni tchórze, mówią ,że ja historii nie znam...
Że rozkazy mieli....a kurwa kto gwałcił i mordował cywilna ludność....sfołocz za Kaukazu ,tępe i specjalnie kierowane komunizmem społeczeństwo ....  a dziś niektórzy jeszcze mówią " oni nas wyzwalali " .... pierdolone politycznie poprawne gnidy i tchórze... :angry:
Cyga...
"Honor,Ojczyzna,Bóg"
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI
https://www.youtube.com/watch?v=7av6mgdeCkY
"Rzym płonie ,Neron na harfie gra"