Eksploracja Podkarpacie

"Kat Jarosławia" - prośba o pomoc

Gość · 3 · 3572

Szymon Jakubowski

• Gość
Bardzo interesuję się historią Franza Schmidta, wyjątkowej kanalii, zastępcy szefa Gestapo w Jarosławiu, człowieka, który odpowiedzialny jest za osobiste zamordowanie kilkuset osób i śmierć tysięcy kolejnych. Mam jego zdjęcie z braćmi (Franz to ten w środku). Mam pytanie, da się zidentyfikować po mundurach ich stopnie wojskowe, ew. formacje?

szarypoter

• Gość
Podejrzewam, że na podstawie tego zdjęcia to raczej nie (zbyt nieczytelne).
Identyfikacja osoby, jego stopnia po mundurze nie zawsze jest wiarygodna (tutaj powołuje się na słynne zdjęcie z rampy kolejowej Birkenau zrobione w chwili selekcji i próba udowodnienia winy- pośmiertnie pewnemu oficerowi przez historyków (ów oficer stał tyłem do kadru).
Od kilku dni jestem w posiadaniu książki autorstwa Stanisława Zabierowskiego, zatytułowanej "Rzeszowskie pod okupacją hitlerowską".
w śród licznych zdjęć, znajduje się portrecik owego "barwnego" gestapowca z dopiskiem "Franz Schmidt, tłumacz gestapo jarosławskiego". Póki co książka oczekuje na swoją kolej.

Szymon Jakubowski

• Gość
stopnie rzeczywiście ciężko rozpoznać, ale myślałem, że coś bliższego można by powiedzieć o tych dwóch misiach po bokach, chociażby patrząc na ich na krycia głowy. A co do samego Schmidta to rzeczywiście pełnił funkcję tłumacza, wychował się bowiem w Polsce, ale jednocześnie był niezwykle skutecznym - z punktu widzenia Gestapo. Znał sprzed wojny Jarosław jak własną kieszeń (należał nawet do Strzelca), to "dzięki" niemu sporą część pierwszego transportu do Auschwitz stanowili jarosławscy uczniowie. Jednocześnie był niezwykłym sadystą, opisy tortur jakim poddawał chociażby Baśkę Puzon  są porażające. Jednocześnie uwielbiał krwawe pacyfikacje, niezwykle brutalne nawet jak na nazistów.