Eksploracja Podkarpacie

HISTORIA PODKARPACIA I NIE TYLKO => Ciekawe miejsca podkarpacia i nie tylko ... => Wioski, osady - zabytki, zabudowa => Wątek zaczęty przez: szarypoter w Wto, 21 Lip 2015, 20:22:27

Tytuł: Dzikowiec, XIX- wieczny dworek
Wiadomość wysłana przez: szarypoter w Wto, 21 Lip 2015, 20:22:27
Ta architektoniczna perełka, zlokalizowana w niedużej wsi Dzikowiec, wzniesiona została w połowie XIX wieku dla rodziny Błotnickich.
Dworek, otoczony parkiem w stylu angielskim, usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu u stóp którego od strony frontowej, znajduje się sporych rozmiarów staw zamknięty szpalerem drzew.
Po zakończeniu II wojny światowej, mieścił się w nim Państwowy Dom Dziecka, a następnie przedszkole.
Od pięciu lat ten klasyczny dwór stoi pusty i niszczeje.
Tytuł: Odp: Dzikowiec, XIX- wieczny dworek
Wiadomość wysłana przez: Cyga... w Nie, 08 Lis 2015, 02:13:32
Bedac na Warmii widzielaem mase takich budowli, a raczej juz tylko fundamentow po nich...
Sowieci puszczli wszystko z dymem...
W mojej wisce tez stoi 2 takie i juz chyba tylko patrzec jak sie zawala... :(
Wroce to dam kilka fotek...
Tytuł: Odp: Dzikowiec, XIX- wieczny dworek
Wiadomość wysłana przez: szarypoter w Nie, 08 Lis 2015, 06:35:06
Tego typu obiektów rozsianych na terenie całego kraju jest multum. Chyba nie ma w Polsce wsi w której darmo byłoby szukać tego typu perełek architektonicznych. Smagane deszczem i wiatrem niszczeją.

Trzy tygodnie temu w niedalekich Gorzycach pod Sandomierzem, przyszło mi sfocić wnętrze takiej jednostki.  W dolnej kondygnacji mieściło się kino, które zapewne w weekendowe wieczory dawało rozrywkę okolicznym  mieszkańcom, dzisiaj jedynie na wpół zardzewiała, niegdyś podświetlana tabliczka, daje świadectwo temu miejscu.

Los w większości tych budynków został przesądzony. Póki co jedynym sposobem na uratowanie przeszłości przed zapomnieniem są bez wątpienia zdjęcia. Spotykając je gdzieś w terenie nie zapominajmy o tym. W dobie tak rozwiniętej elektroniki i telefonii komórkowej nie jest to trudne.