Eksploracja Podkarpacie

Ostatnie wiadomości

1
Cygan jak zapełnisz mapę twierdzy to może pokusiłbyś się z Frantzem  o zrobienie np. pliku pdf z Waszymi pomiarami, fotografiami , planami i wiedzą zebraną o Twierdzy Przemyśl, tak aby można go było znaleźć w sieci i poczytać . Takiego skarbu jak Wasz nie ma w promieniu setek kiloetrów. A to co już zebraliście, skumulowane w jednym miejscu stanowiłoby ciekawy przewodnik. Szkoda aby Wasza wiedza rozmyła się  w kolejnych wątkach naszego forum. Pozdrawiam Szanownych Kolegów i  zyczę  twórczej weny przy pracy.
Dzieki Bodek za dobre słowo  :salut: i może może kiedyś gdy bedę miał pełną foto dokumentację wszystkich ok 500  lokalizzacji w dwóch południowych Rejonach Umocnionych.... ( 08-Przemyski i 06-Rawsko-Ruski )
Te dwa Rejony Umocnione ,wraz z schronami po Ukraińskiej stronie to ok 350 "bunkrów" i ok 120 inych miejsc typu (wykopy pod schrony- betoniarnie-tartaki itp pozostałosci ) ...
Na dzień dzisiejszy po 10 miesiącach przygody i prac na tych rejonach  :auto:, mam dopiero i aż 80 opisanych obiektów .... więc sam widzisz ile jasze pracy  :krec: , co by kiedyś napisać konkretny i pełny matariał.... ( mam nadzieję że wystarczy mi zdrowia, zycia i Ukraińcy pozwolą zobaczyć wsztkie ok 80 obiektów ).... :hm:
Pozdro....i jesszcze raz dziękuję  :salut: :beer:
2
Cygan jak zapełnisz mapę twierdzy to może pokusiłbyś się z Frantzem  o zrobienie np. pliku pdf z Waszymi pomiarami, fotografiami , planami i wiedzą zebraną o Twierdzy Przemyśl, tak aby można go było znaleźć w sieci i poczytać . Takiego skarbu jak Wasz nie ma w promieniu setek kiloetrów. A to co już zebraliście, skumulowane w jednym miejscu stanowiłoby ciekawy przewodnik. Szkoda aby Wasza wiedza rozmyła się  w kolejnych wątkach naszego forum. Pozdrawiam Szanownych Kolegów i  zyczę  twórczej weny przy pracy.
3
Ciekawostki, newsy z mediów, multimedia ... / Odp: Bieszczadzkie Lwy 1914 - 1915 w dolinie krwawego Sanu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez bodek dnia Wczoraj o 22:13:29 »
Lenk rzuć  hasło o czym to jest , bo minuta reklam jest dla mnie nie do przejścia. Jak coś wartego oglądnięcia, to wytrzymam.
4
niestety od ciany zapola z wejściem wyglada to nieciekawie... dosłownie tony śmieci  :scary: :angry:
pośród góry śmieci widać górną część otworu wejścia i szczeliny...
5
położony dziś na obrzeżach miasta , przy ornych polach i ogródkach działkowych...
kępa drzew i krzaków na skrajub dużego pola...
jak widać na ostatnim zdjęciu, ściana zapola i wejście poniżej poziomu gruntu...
6
Podczas inwentaryzaji w latach 1972 schron dostał numer 8798a. jak już dziś kolega JacekWoju3 napisał.. był jednym z kilku bliżniaczych konstrukcji rejonu umocnionego.. literka (a.)
a tu zdjęcie wejścia do przelotni, z swietnie zachowaną numerracją  :dobrze:
7
może jutro opisze i pokażę kazdy centymetr tej małej ciekawej kopuły.. a teraz popatrzcie na powierzchnię zewnętrzną kopuły....  :OO
wyglada jak by kopuła pokryta była kilku milimetrową powłoką jakiegoś stupu..... coś ala żeliwo  :O :hm: co to jest i po co  ??
czyżby coś anty refleksom słonecznym  :hm:
co o tym sądzicie  ??
8
Witajcie i na poczatek powiem że to dwukondygnacyjny OPDOT w Mosty Małe o numerze MM-12... to ten obok nieskończonego APK...
Pod syfitem izby peryskopu , na scinie na ktorej montowanne były urządzenia łącznosci ... dziwna stalowa rama pood stropem...
wiecie może co to było  ?? rama wykonana z kątownika o wymiarach ok 35 x 35 mm. widać na naciecia pomagające wykonać zakret pod katem 90*
9
w niedzielę kolejna  Polska kopuła  :flagapl:
nistety podobnie jak na bojowej kopule z Medyki , na tej obserwacyjnej model.36 - typ 6 otworów obserwacyjnych nie ma śladu po numeracji zewnętrznej luków obserwacyjnych... :niewiem: i kilka zdjęc tego typu kopuły na PPK z P.O.M.Małe...
10
Kolejny ciężki temat . Inwentaryzacji było dwie pierwsza w latach 50 ub wieku a druga w latach 70 . Jeżeli chodzi o schrony RRU  to inwentaryzacją zajmowały się dwa Okregi Wojskowe Lubelski i Krakowski  . Krakowski Okręg Wojskowy inwentaryzował obiekty  znajdujące się na obszarze Województwa Rzeszowskiego ( np.Brusno )  natomiast Lubelski znajdujące się na terenie woj . Lubelskiego ( schrony położone blisko Tomaszowa Lubelskiego ) .Podczas prac W Okręgu Lubelskim sporządzono inwentaryzację 43 obiektów  i nadano im numerację od 8763 do 8805 . Natomiast Okęg Krakowski zinwentaryzował 57 schronów i nadał im numerację    od 8888 do 8945 . Oczywiście cały czas mówimy o RRU . 
Druga inwentaryzacja miała miejsce w latach 70 ub wieku  Kartoteki z tej inwentaryzacji w latach 80  znajdowały się w posiadaniu Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Przemyślu ( oczywiście tylko te materiały które dotyczyły obiektów położonych na terenie ówczesnego Województwa Przemyskiego ). Oprócz numeracji nazwijmy to pełno cyfrowej ( np 8888 ) stosowano dopiski literowe .I tak numer obiektu 8891 miał  " braci " w schronom nadano  ten sam numer lecz dodano literkę i tak kolejno następne 3  schrony " bracia " miały numery 8891a , 8891b, 8891c .
P.S. Nazwa schrony bracia jest to moja nazwa niespotykana w opracowaniach wymyśliłem ją aby zobrazować numerację  cyfrową i cyfrowo- literową .
dzięki Woju za kolejne info  :salut: i wszystko to pokazałem nawet w temacie http://eksploracjapodkarpacie.pl/tematy-techniczne-dyskusja-informacje-foto-dokumentacja/data-konserwacji-((1952))-numery-inwentaryzacji-(-8815-)-foto-info/ ale co z numerem,opisem  Ob.34... czyżby jak Sklsk nam pisze.... by numerem jednego z tych 43 obiektów.... :hm: i na to chyba to wychodzi...
i do kolegi Sklsk jeszcze mam pytanie i prośbe  :salut: czy jakiś jeszcze schron na R.R-R.U. posiada podobny opis ( Ob. ----)  ?? bede wdzięczny za info i może nawet foto  :salut:

No własnie i tu jest haczyk numery tych 43 obiektów zaczynają się od numeru 8763 do 8805  i ni jak nie można powiązać tego z  numerem 34 nawet jakby brakowało cyfr.Możliwe jest ,że ob34 to skrót od  nazwy obiektu 34 ( ob - obiekt , 34 numer ) tylko ,że ja się z taką numerację w materiałach nie spotkałem .  Może być to pamiątka po drugiej inwentaryzacji w latach 70 albo jakaś inna twórczość  . Niemieccy saperzy zdobywając schrony też tworzyliróżne napisy np data , numer jednostki itp ale tą drogą raczej bym  nie szedł   :grozi:
:dobrze: Woju, i poczekamy może kolega Paweł Sklsk coś jeszcze dopisze... :hm: