Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Tonga: nurkowie odkryli statek piracki, zapewne ze skarbem  (Przeczytany 1730 razy)

sanoczanin

  • Gość
Tonga: nurkowie odkryli statek piracki, zapewne ze skarbem
« dnia: Sierpień 11, 2012, 04:45:20 pm »

Nurkowie znaleźli u wybrzeży państwa Tonga, w Polinezji, wrak statku pirackiego zaginionego w XIX wieku. Na pokładzie zatopionego statku zapewne znajduje się pokaźny skarb - poinformowały lokalne władze.


Należący do brytyjskich korsarzy statek "Port-au-Prince" został zaatakowany w 1806 roku przez polinezyjskich wojowników; większość członków załogi zabito na rozkaz króla Finau Ulukalali II. Tongijczycy zabrali ze statku to, co wydawało im się potrzebne, m.in. działa, a statek zatopili razem ze skarbem - podało tongijskie ministerstwo turystyki.

 Ślad po statku zaginął aż do niedawnego odkrycia przez nurka u wybrzeży wyspy Foa wraku, który odpowiadał historycznym opisom "Port-au-Prince".
Jeśli to się potwierdzi, odzyskany zostanie także skarb, m.in. duże ilości miedzi, srebra i złota, a także srebrnych lichtarzy, kadzielnic, krucyfiksów i kielichów - podała rzeczniczka ministerstwa Sandra Fifita. Dodała, że na kadłubie statku znajdował się miedziany element, który według brytyjskiego muzeum morskiego świadczy o tym, że został wybudowany między rokiem 1780 a 1850.

 "Port-au-Prince" został wybudowany we Francji, ale został przejęty przez Anglików, którzy wykorzystywali go jako okręt piracki. Wypłynął w 1805 roku z misją atakowania i łupienia statków hiszpańskich i francuskich, wówczas rywali Anglików w podboju mórz i oceanów.


http://biznes.onet.pl/tonga-nurkowie-odkryli-statek-piracki-zapewne-ze-s,18515,5213274,1,onet-wiadomosci-detal
Zapisane