Eksploracja Podkarpacie

NIEZWYKŁE MUZEUM W PISKOROWICACH KOŁO LEŻAJSKA

Offline dzwiedz

  • Kapral
    • Wiadomości: 64
NIEZWYKŁE MUZEUM W PISKOROWICACH KOŁO LEŻAJSKA

    http://rzeszow.tvp.pl/30927412/niezwykle-muzeum-w-piskorowicach-kolo-lezajska

W Piskorowicach koło Leżajska otwarto niezwykłe muzeum. Niezwykłe, bo stworzone przez pasjonatów lokalnej historii, którzy eksponaty zbierali przez lata. Wiele z nich pochodzi z okresu I Wojny Światowej, gdy żołnierze armii Austro-Węgier właśnie na tym terenie walczyli z Rosjanami.

Karabiny to tylko część część tego, co udało się wydobyć z Sanu we wrześniu 2015 roku. Okazało się, że metalowa konstrukcja częściowo zakopana w piasku, która zainteresowała dwóch pasjonatów historii, to składająca się z dwóch części wojskowa łódź transportowa z czasów I Wojny Światowej. W środku znaleziono karabiny, amunicję i wojskowe łopatki. Teraz znalezisko można oglądać w muzeum.

To był początek nie tylko kompletowania ekspozycji, ale tworzenia muzeum w pomieszczenia dawnego składu węgla miejscowej szkoły. Jako pierwsi ze zbiorami zapoznali się uczniowie szkoły w Piskorowicach, gdzie mieści się muzeum. Teraz zbiory muzeum to setki eksponatów, m.in. elementy uzbrojenia i wyposażenia wojsk austriackich i rosyjskich z okresu I wojny światowej. Są też prawdziwe unikaty, jak słup graniczny, postawiony w okolicach po 17 września 1939 roku.