Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Archeolodzy potwierdzają: Znaleźliśmy zamek Diabła Łańcuckiego  (Przeczytany 587 razy)

acwyrkdo

  • Sierżant
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 298

Przy budynku plebanii Kościoła Farnego w Łańcucie odkryto fragmentu zamku, w którym mieszkał Stanisław Stadnicki zwany diabłem. Archeolodzy, którzy prowadzą tam wykopaliska od kilku tygodni, potwierdzają, że znalezione przedmioty dowodzą istnienia w tym miejscu zabudowań dworskich. Z ziemi wydobyto już tysiące eksponatów. To m.in. bardzo dobrze zachowane kafle piecowe, naczynia i ich części, fragmenty murów, a nawet elementy ludzkiego szkieletu.

Znalezisko obejmuje okres od XV do XVII wieku. Dowodzi, że odnaleziono zamek wybudowany w XIV wieku przez Pileckich, w którym później mieszkał Diabeł Łańcucki. Był on okrytym złą sławą awanturnikiem. W Łańcucie osiedlił się w 1578 roku. Legendy głoszą, że na Wzgórzu Plebańskim pod ziemią ukrył skrzynie ze zrabowanymi kosztownościami.

W Łańcucie cały czas pracują archeolodzy. Używają m.in. wykrywacza metalu. Teren jest też badany sondami. Dziś urządzenia wykazały, ze w miejscu bramy, która prowadzi do obecnego budynku plebanii pod ziemią mogą być fragmenty murów.                                         http://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/3909/archeolodzy-potwierdzaja-znalezlismy-zamek-diabla-lancuckiego
Zapisane

acwyrkdo

  • Sierżant
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 298
Odp: Archeolodzy potwierdzają: Znaleźliśmy zamek Diabła Łańcuckiego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2017, 07:46:26 am »

cd.
Zapisane