Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: 75 rocznica powołania AK - 11.02.2016 - S.W.  (Przeczytany 854 razy)

Knifer

  • Administrator
  • Generał Broni
  • *****
  • Offline Offline
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 2106
    • Eksploracja Podkarpacie
75 rocznica powołania AK - 11.02.2016 - S.W.
« dnia: Luty 19, 2017, 12:41:49 pm »

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=D1O33iTuk04" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=D1O33iTuk04</a>

1 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli obyły się obchody związane z 75. rocznicą powołania Armii Krajowej. Organizatorami byli: Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” oraz Fundacja „Przywróćmy Pamięć”.

Wśród zaproszonych gości byli kombatanci oraz ich rodziny, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Podczas obchodów uczestnicy zobaczyli film pt. „Armia Krajowa w Stalowej Woli” reżyserii Mikołaja Fołty, film ten opowiadał o strukturach Armii Krajowej na terenie Obwodu „Niwa” AK (Nisko-Stalowa Wola) oraz osobach i akcjach z nim związanych. Ten krótki 25 minutowy film był wstępem do dłuższego, bardziej szczegółowego dokumentu o stalowowolskiej AK, który jest obecnie w fazie produkcji przez Mikołaja Fołtę i Fundację KEDYW, który być może jeszcze w tym roku zostanie ukończony.

Po filmie odbyła się prelekcja Tadeusza Puchalskiego v-ce prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Stalowej Woli, który opowiedział o zasańskim oddziale partyzanckim „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, w którym walczył jego ojciec Stanisław Puchalski ps. „Kozak”.

Obchodom towarzyszyły wystawy broni i militariów, którą przygotowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”, wystawy eksponatów i pamiątek II wojny światowej z kolekcji Karola Karbarza i Fundacji KEDYW oraz wystawy plakatów z biogramami żołnierzy stalowowolskiej i rozwadowskiej AK, które przygotowaliśmy wraz Fundacją „Przywróćmy Pamięć”.

Podczas wystawy można było nabyć publikacje historyczne i książki Wydawnictwa SZTAFETA. Patronat Honorowy nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Zapisane
Choć moja Flaga to barwne połowy, bardziej ja Biały niźli czerwony