Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: TWIERDZA P. - Dzieło XIXb Obwodu Noyau -"Bateria 23 BAHN". historia ,info..  (Przeczytany 542 razy)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Witam  :salut: i kolejne obronne dzieło Obwodu Noyau...
Na mapkach opisane jako szaniec XIX b... czyli niby międzypolwy pomocniczy szaniec dla fortu  XIX WINNA GÓRA .... ale tak naprawdę była to "BATERIA 23 BAHN "... ( KOLEJ )
Niestety bardzo dawno temu zniwelowana i nie ma po niej najmniejszego śladu  :niewiem: niee
W tym poście pokażę ją na mapkach T.P. , a w kolejnych postaram się pokazać na zdjęciach satelitarnych gdzie miej-więcej była usytuowana i kilka słów o samym dziele...
Cyga.. :salut:
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 07:47:21 am wysłana przez CYGAN... »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia jak wyglądała  :hm: ( ale może kiedyś pokażę jej profil na starych mapach z Wiednia ) ....
Bateria umiejscowiona była na wschód od fortu XIX Winna Góra i za zadanie miał obronę odcinka taboru kolejowego i drogi w kierunku Buszkowic na granicach miasta Przemyśl...
Z baterii był bardzo dobry widok na tory kolejowe i drogę aż pod Żurawicę i extra widok na całą dolinę rzeki San na tym odcinku...
Bateria była bardzo blisko linii torów i rzeki San...
Po lewej na wzgórzu fort Winna Góra , po prawej na dole tuż za rzeką San szaniec GARBARZE...i bardzo blisko szaniec WILCZA, który bronił też torowiska od strony wschodniej .
Bateria na 90% uzbrojona była w dwie armaty 8cm M.75 i ok 16 osobowa załogę artylerzystów... ale nie jestem w 100% pewny tych danych... :hm: ale mniej więcej tak tam było....
Na zdjęciach widać miejsce gdzie mogła być bateria , jak i sąsiadujące z nią dzieła obronne : WINNA GÓRA--GARBAŻE--WILCZE...
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2016, 11:33:33 am wysłana przez CYGAN... »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Tak jak wyżej już pisałem nie ma po niej najmniejszego śladu, są tam teraz domki, działki i boczna nitka dochodząca do obwodnicy...
Ale taka jeszcze fotka z fortu GARBARZE...
Widać Winną Górę, wały pod mostem szańca Garbarze i stok Winnej Góry na którym była Bateria Kolej.

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Z mojej strony na ta chwilę to chyba na tyle .... ale wieka prośba do ludzi posiadających jakieś info, archiwalne foty, szkice itp.rzeczy na jej temat, o podzielenie się informacjami i materiałami...
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie info,plotki,historie i hipotezy... :ave: :beer:
Cyga... :salut:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Była identycznie uzbrojona jak Bateria 18... i miała identyczny prawie kształt Baterii 18-tej.. więc pokażę ją na przykładzie rzezby terenu Baterii 18.. :dobrze: