Eksploracja Podkarpacie

A-W zap.czasowy ... Breithaupt,schen Brennzunder - 8 i 9,5 s

Online CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Witam i kolejny A-W zapalnik czasowy Breithaupt,schen Brennzunder 8 i 9,5 sekundy...
Zapalnik to chyba pierwszy zapalnik czasowy armii A-W ... wprowadzony do uzbrojenia szrapneli ok końca lat 50-tych XIX w...
Zapalniki były zapalnikami pojedyńczego działania ...
Zapalnik w dwóch typach o zwłokach  8 i 9,5 sekundy palenia się ścieżki prochowej.
Pierwsza wersja z 8 sekundową i pierwsze produkcje 9,5 s zwłoką miał cynkowy pierścień nastawny i cynkowy korpus , co nie bardzo służyło jakości czarnego prochu w ścieżce , i ok 66 roku wytwarzano pierścienie z mosiądzu, a korpus z cyny i antymonu.... co stosowano w wielu innych wzorach A-W pózniejszych zapalników.
Zapalnik o bardzo specyficznej budowie przypominającej ( UFO ,lub grzyba Rydza ) ... i bardzo specyficznej stalowej śrubie na szczycie zapalnika ,która scalała zapalnik w całość...
Za wiele nie ma o nim info, i jako przedmiot eksploracji mega rzadki  :szok: :sciana1:
Zapalnik te uzyte były chyba tylko na poligonach doświadczalnych i nie " brały udziału " w walkach  w warunkach wojennych na froncie...
Ja na początek kilka rysunków , schematów zapalnika z książki Pana Łukasza Chrzanowskiego o A-W artylerii w latach 1860-1890, którą gorąco polecam... :dobrze:
W kolejnych postach o amunicji, a za jakiś czas pokażę Wam fotki zapalników  :dobrze:
Zapraszam Cyga.. :salut:
« Ostatnia zmiana: Nie, 01 Maj 2016, 16:41:01 wysłana przez CYGAN... »

Online CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
I kolejne rysunki, szkice z książki pana Łukasza  :dobrze:
Jak widać zapalnik miał podziałkę skali na krawędziach korpusu, pierścień ścieżki z znacznikiem, podkładkę i stalową śrubę scalającą całość...
Na szkicach widać specyficzną budowę korpusu , i w przeciwieństwie do innych wzorów zapalników czasowych korpus pod kontem 45* rozchodził się na zewnątrz względem głowicy.. czego powodem był miseczkowy kształt gniazda w szrapnelu...

Online CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
I w amunicji systemu "La Hitta,a" w której to stosowano te zapalniki...
Na szkicach zaznaczyłem specyficzny kształt gniazda pod zapalnik w pocisku..
Na dziś to tyle, na daniach foty zapalników...  :dobrze: chyba że nasz kolega pokaże swój egzemplarz trochę wczesniej.. :ave: :dobrze: :salut:

Offline Lenk

• Plutonowy
Jak uderzać to z grubej rury, jeśli to czytasz ten post to usiądź    :D , bo jeśli stoisz to i tak usiądziesz z wrażenia   :O  :omg: , ten zapalnik został zaprezentowany przeze mnie na forum włóczykij oraz tutaj  :bravo:, na żadnym  poza w/w forum w Polsce nie znajdziesz schematu, zdjęć i opisu.

Zapalnik czasowy - Breithauptshen Brenzunder - wersja 9,5s, jest to najstarszy zapalnik w mojej kolekcji,
Dla mnie patrząc na moją kolekcję jest to "złoty kruk".

Wersja po lewej stronie w gorszym stanie należy do mnie (szt jest szt.), wersja po prawej należy do mojego kolegi.

Zapalnik te uzyte były chyba tylko na poligonach doświadczalnych i nie " brały udziału " w walkach  w warunkach wojennych na froncie...
Też tak myślę, że w/w zapalnik był używany na poligonach i nie brał udziału w żadnych walkach może z faktu nowszych typów zapalników....

Może trochę historii :

Zapalnik był wykorzystywany w systemie dział La Hitte'a

W roku 1853 Artillerie - kapitan Breihaupt zaproponował nową konstrukcję zapalnika, która w założeniu opierał się na modyfikacji konstrukcji Bormanna. Zapalnik posiadał skalę z cyframi od 0 do 8, co odpowiadało 8 sekundom palenia się ścieżki prochowej. Do roku 1866 cały zapalnik wytwarzano ze stopu cynk-cyna, jednak bacznie przyglądając się zapasom zgromadzonej amunicji dostrzeżono, że obecność cynku, nawet jako dodatku stopowego, w towarzystwie prochu oraz niewielkiej nawet wilgoci prowadziła do powstawania ogniwa galwanicznego. W konsekwencji obniżała się zdolność takiego preparatu prochowego do zapłonu by po pewnym czasie całkowicie dezaktywować zapalnik. Rozwiązaniem okazało się wytworzenie korpusów zapalników ze stopu cyna-antymon. K.u.K Artillerie-Comite wprowadził także modyfikację polegającą na wprowadzeniu mosiężnej płytki ze skalą, którą rozszerzono do 9,5 sekundy.

Fragment książki Artyleria Austro-Węgierska w latach 1860-1890 Pana Łukasza Chrzanowskiego.

Online CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Witaj.... i wielkie dzięki za niesamowite zdjęcia  :O ,bardzo już rzadko spotykanego, i jednego z pierwszych ,czasowych zapalników artylerii na świecie ..
Pomału mój ,( Nasz  ) dział A-W zapalników ,staje się kompletna całością, o technicznym elemencie amunicji artyleryjskiej...
Jeszcze raz dziękuję... :salut:
« Ostatnia zmiana: Śro, 14 Sie 2019, 18:07:49 wysłana przez CYGAN... »

Online CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Tego nie da się opisać... !! !!

ToTrtzeba zaobaczyc ... :O :O :O
" Ojczulek " 9,5 sekundowy ,w niesamowitym stanie.. :O :dobrze: :O
Pięknie zachowań skala i wszystkie szczegóły...
Aż się nie chce wierzyć że grubo ponad 100 lat w ziemi ,i taki extra stan...
I wielkie dzięki dla znajomego Ziomka ,za udostępnienie fotek . :witaj: :witaj: :witaj: :hej:

Offline Lenk

• Plutonowy
Woooooooow  :omg: :omg: :omg: :omg:, takie coś to ja rozumiem  :O :O :O :O :O :O, dzięki Cygan za zdjęcie :)  :dobrze:  :dobrze: :dobrze:, patrząc na takie cudo aż serce szybciej bije  :hura: :hura:

Każdy kolekcjoner artylerii powinien to zobaczyć  :bravo: :bravo:, masz już patent na nazwę "Ojczulek" może się przyjmie :)