Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Katowski topór "Tubylca" ...do id...  (Przeczytany 1415 razy)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Katowski topór "Tubylca" ...do id...
« dnia: Marzec 12, 2016, 04:54:29 pm »

Witam  :salut:
Dziś jakiś "Tubylec" z " patykiem" wyssał taki potężny topór z pisaku...
Wymiarów niestety nie podam, bo nasz drogi się rozeszły...a topór porwał Tubylec Witek...
jak widać w porównaniu do zapalniczki, cewki i mojej saperki Fiskarsa był wielki, bardzo solidny i z " wielką długą brodą "... :O
Tak na wagę dobre 1,5 kilograma...
I moje pytanie ; kto i kiedy władał taką straszną bronią  :szok:  ?? może to narzędzie kata było  ??
Ostrze bardzo szerokie , i dość cienko( płasko) wykute, mógł być ostry jak brzytwa i głowa na spoko by poleciła  !! !! !!
Cyga.. :salut:

Wilczek

• Chorąży
Odp: Katowski topór "Tubylca" ...do id...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2016, 06:14:14 pm »

Może to być topór średniowieczny w type Vd. Jednak jak pisze M. Głosek typ ten uważany jest za protoplastę nowożytnych siekier ogólnego zastosowania więc jednoznaczna identyfikacja jest trudna.
Pozdrawiam
"Każde zadanie powinno być wykonane zgodnie z logiką, a nie z regulaminem, zaś każdy, nawet najmniejszy problem, można rozwiązać na wiele różnych sposobów " (T. Kutrzeba)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2016, 06:27:20 pm »

Może to być topór średniowieczny w type Vd. Jednak jak pisze M. Głosek typ ten uważany jest za protoplastę nowożytnych siekier ogólnego zastosowania więc jednoznaczna identyfikacja jest trudna.
Pozdrawiam
Po raz któryś spotykam sie z tym "ogólnym zastosowaniem " i co Ten Pan M.Głosek przez to rozumie... przecież kowal nie wykuł tego do rąbania drzewa , zabijania kaczek i ciosania tyczek na fasolę ...
Po raz któryś tego typu topór porównywany jest z ogólnego zastosowania siekierą  :O :O :hm: nic z tego nie rozumiem... :szok: :hm:

Wilczek

• Chorąży
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2016, 07:14:34 pm »

W przypadku tego egzemplarza trudno jest mówić o konkretnym przeznaczeniu, bo podobne mu egzemplarze widnieją w przedstawieniach średniowiecznego  woja ale też i przy obróbce drewna w zakładzie cieśli czy stolarza.Mówimy tu o wiekach XII-XV w. A po drugie pisałem że tego typu topory są uważane za protoplastę nowożytnych siekier. Czyli jedną siekierą mogę zrobić wiele rzeczy od porąbania drzewa na kawałki do pieca, zastrugania kołka pod tyczkę, zabić kaczkę na rosół a od biedy i wbić gwoździa obuchem bo płaski. Są topory(siekiery) takie co mają konkretne zadanie bo przez swój kształt ostrza, jego wielkość czy ułożenie nie zrobisz nim nic innego jak np. ociosanie belki itp. I takie też znajdują się czy w znaleziskach archeologicznych gdzie leżą jako wyposażenie grobu zmarłego wojownika czy widnieją na malowidłach w kościołach czy ilustracjach z książek średniowiecznych w rękach cieśli czy kogoś innego. Niestety jak już pisałem wyżej trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czyj to topór i do czego służył. Według mnie jest to stare i ja widziałbym w tym średniowieczny toporek. Mam nadzieję że rozwiałem pewne wątpliwości.
Pozdro
"Każde zadanie powinno być wykonane zgodnie z logiką, a nie z regulaminem, zaś każdy, nawet najmniejszy problem, można rozwiązać na wiele różnych sposobów " (T. Kutrzeba)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2016, 07:25:41 pm »

Jo rozumiem  :dobrze: a ja nawet takim toporem bym zjadł zupę i wykopał ziemniaki....Ale mi chodzi mi o to jaki miały przeznaczenie w momencie kucia przez kowala.
Takim toporem jak już napisałem można robić 100 innych czynności, ale głównie kowal musiał kuć coś co miało służyć do konkretnych czynności ( tak jak zawias do drzwi miał służyć ) a nie do kopania ziemniaków...
Kowal kując takie coś na 100% chyba nie miał na myśli że ktoś będzie nim drzewo ścinał , ani kaczek zabijał.... tylko do walki chyba... kuł je chyba na zamówienie Woja , lub z myślą ze Wojowi to sprzeda... :hm:
Rozumiesz mnie Bracie Polaku  ??

Wilczek

• Chorąży
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2016, 07:34:36 pm »

Rozumiem Cię bardzo dobrze, ja też chciałbym wiedzieć takie rzeczy czy to dla woja czy też nie, no i czy to stare jak mi się wydaje , ale w tym przypadku nie wiem i trudno mi stwierdzić czy to służyło tylko do walki czy też nie  :niewiem:. Dostałeś wiadomość? Im więcej informacji tym lepiej może to pomoże naświetlić z czym mamy do czynienia ;)  :dobrze:
Pozdro

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2016, 07:40:46 pm »

Rozumiem,,,, ale Wiczek na pewno miałeś kiedyś coś podobnego w rękach ,,,, i tak na zdrowy rozsadek, ktoś kto kuł taki topór z myślą o wycince drzew , był albo idiotą , albo pracował w księgowości  :D i nie miał zielonego pojęcia o kowalstwie... i pracy przy drzewie..

DITEK

• Plutonowy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2016, 08:46:30 pm »

Czy na 3 zdjęciu widać otwór?

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2016, 08:50:26 pm »

Czy na 3 zdjęciu widać otwór?
Jeżeli ci chodzi o to ... to nie , to jakieś przebarwienie.

Saper83

• Sierżant
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2016, 11:26:28 am »

Wg mnie jest to topór średniowieczny bojowy. Raczej kat tego nie stosował, bo wydaje mi się że ostrze jest zbyt małe. Katowskie topory miały dłuższe ostrze.