Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Nowowiejskie błota  (Przeczytany 1563 razy)

bodek

• Plutonowy
Nowowiejskie błota
« dnia: Marzec 06, 2016, 10:33:18 pm »

W okolicach 18.10.1914 r. miało miejsce przełamanie frontu przez wojska rosyjskie. Tereny te maja urodzajne gleby, dlatego co lepsze fanty już dawno wyorano. Jedynie w  bagiennych nieużytkach coś się trafia. Konkurencja duża bo są tu bobry, dziki, jedne zatapiają, drugie ryją.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2016, 08:19:49 pm wysłana przez Skorpion »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Odp: Nowowiejskie błota
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2016, 09:39:12 am »

No ładnie  :dobrze: , a co to za zapalnik na ostatnim zdjęciu  :hm:

bodek

• Plutonowy
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2016, 06:29:32 pm »

E to tylko babka do klepania kos. Musi być dosyć stara, bo ma mniejszy rozmiar od obecnych. Taka kieszonkowa, do użycia na łące. W sumie to już trzecia, ale tamte były  kwadratowe.

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2016, 06:34:17 pm »

A wyglada na stalowy zapalnik z resztkami stalowej rurki prochowej  :dobrze: daj prosze foty tych "babek" ,,,, bo to bardzo oryginalne i stare rzeczy są  :O :dobrze:
A swoją droga Twoja z zdjęcia ma ciekawy kształt  :O ?? ciekawe do klepania czego złuzyła  :hm:

bodek

• Plutonowy
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2016, 10:24:49 pm »

Dla młodszych poszukiwaczy : babki służyły jako przenośne kowadełka do kucia ostrza kos. Wbijało się je w pieniek dzięki temu opierane o nie ostrze kosy nie podskakiwało przy uderzeniach młotkiem. Są dwa rodzaje babek płaskie o przekroju kwadratowym - w ostrze uderza się ostrym końcem młotka oraz w kształcie trójkąta z zaokrąglonym wierzchołkiem na którym opiera się ostrze kosy i uderza płaską stroną młotka. Cały myk polega na tym aby 2- 3 mm pasek ostrza kosy rozkuć do grubości prawie żyletki i nie pofalować ostrza. Takie umiejętności z reguły mieli nieliczni kosiarze we wsi.
Babka z pięknymi wżerami wyszła mi z piasku z głębokości ok 15 cm, a ta trójkątna z bagiennej łąki. :grozi:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2016, 12:08:15 am »

Po pierwsze to wielki dla Ciebie szacun  :ave: za to że nie wywalasz takich rzeczy pod drzewa w lesie, lub do skupu złomu  :scary:
To są piekne, oryginale i pamietające naszych Pra pra pra Dziadków czasy  :ave: :dobrze: i pokazuje trud w jakim oni kiedyś pracowali na kromkę chleba  !! !! !!

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2016, 08:41:31 am »

Bodek nie wiem czy to może takie wżery , czy wzrok mnie myli  :hm: ale czy ta "babka" była , jest sygnowana.  :O :hm:

bodek

• Plutonowy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2016, 12:07:58 pm »

Jest sygnatura ale za bardzo wyżarta.

Komisarz

• Generał Brygady
    • Facebook
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2016, 12:24:34 pm »

Bodek,babki do kos dobra ...ale ta"babka" o kształcie trójkąta to nie przypadkiem kowalska podcinka?
Darz dół!

robi15

• Major
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2016, 01:12:48 pm »

https://www.youtube.com/watch?v=dkwB7l0dK_M   Muszę przyznać, że trójkątną pierwszy raz widzę .

bodek

• Plutonowy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2016, 06:32:04 pm »

Te trójkątne  są  robione w dalszym ciągu, bo jak naście lat temu kupiłem kosę, to  też kupiłem sobie dwie babki: płaską i trójkątną. Teraz, co prawda trudno o kosę z dobrej stali, ale ostatniego lata jak ciąłem dużą trawę kosą spalinową, to w pewnym momencie wziąłem  ręczną kosę, bo było lżej, mimo że bez wspomagania.

lukasz250-87

• Plutonowy
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2016, 06:57:16 pm »

Ooooooo moje tereny byłem tam nie raz i nie ostatni hheeh tam nie ma takiego czegos jak przeczesane i wszystko wykopane tam cały czas coś wychodzi teren nie do przejścia! Znajomy ostatni parę zapalnikow i 2 klamry!   Bodek może kiedyś wspólny wypad na moje i twoje miejscówki mam od ludzi cynk w podobnych bagienkach ruski z koniem zakopany byłem tam na 4 kije i szok bo pierwsze co tam znalazłem to podkowe i guzik ale potem nic szczególnego parę łusek ale o ruski nie było śladu wsumie to wykonaliśmy tam 10 podkow i 2 szklanki i ten guzik ale nie wszystko obeszlismy więc zapraszam kiedyś tam

bodek

• Plutonowy
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2016, 07:46:22 pm »

Czemu nie. Ja z tych błot to 30 at temu nawet żonę wyciągnąłem.