Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Tajemnice Bałtyku....  (Przeczytany 788 razy)

CYGAN...

  • CESARZ
  • Offline Offline
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wiadomości: 8844
Tajemnice Bałtyku....
« dnia: Marzec 06, 2016, 04:38:52 pm »

Witam... i takie ciekawe stare info..
Odkryli kolejną tajemnicę Bałtyku. Badają 200-letni wrak na dnie zatoki
Gdańscy archeolodzy podwodni podczas badań na Zatoce Gdańskiej odkryli ponad 200-letni wrak statku. We wraku, który spoczywa na głębokości dwunastu metrów, znaleziono też wiele przedmiotów, w tym 200-letnią wodę mineralną "Selters". Naukowcy nazwali go "Głazik", bo na jego pokładzie znajduje się wiele kamieni, statek najprawdopodobniej służył do ich transportu.

Zaginiony wrak statku przez lata znajdował się na dnie Zatoki Gdańskiej. Swoją nazwę "Głazik" zawdzięcza temu, że archeolodzy na jego pokładzie odnaleźli dużą ilość kamieni, których rodzaj i wielkość sugeruje, że mogły być głównym ładunkiem zatopionego statku.

Skarby z dna morza. "Porcelanowiec" odkrył swoją tajemnicę
Około 150...
czytaj dalej »
- Kamienie były na początku XIX wieku wykorzystywane do budowy fundamentów czy różnego rodzaju umocnień. Być może więc "Głazik" był statkiem używanym do zaopatrywania lokalnych odbiorców w tego typu surowiec – wyjaśnia Tomasz Bednarz, archeolog z Narodowego Muzeum Morskiego.

Jest decyzja - Douglasa z dna Bałtyku wyciągnie Marynarka Wojenna
Już wiadomo, kto...
czytaj dalej »
Według archeologa świadczyć o tym mogą również półokrągłe sosnowe bale, które dodatkowo wyściełają wnętrze kadłuba. - Mogły one służyć do zabezpieczenia konstrukcji przed naciskiem głazów – dodaje Bednarz.

Badają wrak na dnie zatoki

W poniedziałek grupa archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku popłynęła na jego inwentaryzację. Archeologom towarzyszą nurkowie, którzy wydobywają z wraku próbki materiałów.

- Badanie pobranych próbek drewna powinno pozwolić na ustalenie, kiedy zostały ścięte drzewa, które posłużyły do budowy jednostki – wyjaśnia archeolog.

Podczas ostatnich prac, z wraku "Głazika" wydobyto m.in. oryginalnie zachowaną pełną butelkę z płynem. W zakorkowanym, kamionkowym baniaku znajduje się popularna w XIX wieku woda "Selters". - Ale to nie jedyny "skarb", jaki odkryli badacze. – Trafiliśmy także na kawałki ceramiki, miseczkę, kilka fragmentów naczyń – mówi archeolog.

Jak dodaje, wokół głazów zaobserwowano też kilka luźnych elementów konstrukcyjnych: wręgi i klepki poszycia, kilka silnie skorodowanych przedmiotów metalowych oraz fragment łańcucha.
http://www.tvn24.pl/pomorze,42/odkryli-kolejna-tajemnice-baltyku-badaja-200-letni-wrak-na-dnie-zatoki,444782.html