Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Sygnatury producentów na Polska amo.7,9 x 57 mm Mauser - linki ,info ,historia..  (Przeczytany 1099 razy)

CYGAN...

 • Moderator
 • CESARZ
 • *****
 • Offline Offline
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 8844

Witam.... temat poświęcony sygnaturom producentów i samym producentom polskiej amunicji do karabinu Mausera 7,9 x 57 mm....
Proszę podklejać wszelkie info,załączniki i linki pomocne w identyfikacji tej  polskiej amunicji ...
Ja na początek info od naszego kolegi MAZI50, który niestety ma jakieś problemy techniczne  :hm: i ja go na razie wyręczę z podklejeniem info.. jakie zpopdał na jednej z identyfikacji... :dobrze:
Zapraszam i proszę o wszelkie info. :dobrze:
Cyga...
Producenci (zakłady scalające naboje):
Orzełek i litera "W" - Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej W-WA (1922-1925).
Pk - Zakłady Amunicyjne "Pocisk" Spółka Akcyjna (1922-1939).
Orzełek - Fabryka Amunicji w Skarżysku (1927-1939).
 
Zakłady dostarczające łuski lub komponenty do produkcji
- polscy:
N - Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych pod Firmą "Norblin" Bracia Buch i T. Werner.
DZ lub Dz - Walcownia Metali Spółka Akcyjna - Dziedzice.
Fr lub F - Fabryka Wyrobów Srebrnych i Platerowanych Józef Fraget.
Hr - Fabryka Wyrobów Platerowanych Bracia Henneberg.
B - Fabryka Amunicji, Armatur i Odlewnia Metali "Babbit".
- zagraniczni:
D - Schweizerische Metallwerke Dornach, Szwajcaria.
E - Enzesfelder Metallwarenfabrik, Enzesfeld, Austria.
NW - Metallwarenfabrik Neurath Wien, Austria.
K - ?
AZ - ?
Modyfikuj wiadomość

CYGAN...

 • Moderator
 • CESARZ
 • *****
 • Offline Offline
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wiadomości: 8844

I kolejne info. od naszego kolegi.. :dobrze:

W latach 1922-1939 produkowano w Polsce następujące typy naboi 7,92 mm x 57 Mauser:

1. Nabój bojowy z pociskiem lekkim "S" (obwódka spłonki czarna) - rys.1.

2. Nabój bojowy z pociskiem ciężkim "SC" (obwódka spłonki zielona) - rys 2.

3. Nabój bojowy z pociskiem ciężkim "SC" wzmocniony stosowany do prób odbiorczych broni w fabrykach (obwódka spłonki biała).

4. Nabój bojowy z pociskiem dalekonośnym "D" mający wydłużony pocisk o rdzeniu wykonanym z ołowiu z domieszką 5-8 antymonu (obwódka spłonki fioletowa).

5. Nabój bojowy z pociskiem przeciwpancernym "P" (obwódka spłonki czerwona).

6. Nabój bojowy z pociskiem przeciwpancerno-świetlnym "PS" świecącym podczas lotu na czerwono (wierzchołek pocisku niebieski, obwódka spłonki niebieska) - rys. 3.

7. Nabój bojowy z pociskiem zapalającym "Z" dla wojsk lądowych (cały pocisk czarny, obwódka spłonki żółta) - rys. 4.

8. Nabój bojowy z pociskiem zapalającym "Z" dla wojsk lotniczych (wierzchołek pocisku żółty, obwódka spłonki żółta) - rys 5.

9. Nabój bojowy z pociskiem wskaźnikowym (wybuchowym) "W" (wierzchołek pocisku czerwony, obwódka spłonki czarna). Wykonano tylko partię próbną w ilości 10000 szt. - rys. 6.

10. Nabój ćwiczebny (ślepy) do karabinów i karabinków (pocisk drewniany owalny, pusty w środku, malowany na niebiesko, obwódka spłonki szara) - rys. 7.

11. Nabój ćwiczebny (ślepy) do broni maszynowej (pocisk drewniany owalny, pusty w środku, malowany na czerwono, obwódka spłonki szara) - rys. 8.

12. Nabój ćwiczebny (ślepy) do ckm Hotchkiss wz. 25 (pocisk drewniany owalny, pusty w środku, nie malowany, obwódka spłonki szara) - rys. 9..

13. Nabój ćwiczebny (ślepy) lotniczy do km Vickers wz. F (pocisk drewniany szpiczasty, pusty w środku, nie malowany, obwódka spłonki szara) - rys. 10.

14. Nabój ćwiczebny izbowy służący do strzelania na strzelnicach zamkniętych na krótkich odległościach, wykonanym w formie monoblokowej łuski z przewierconym wzdłużnie kanałem. Od góry nakładano specjalny pocisk ołowiany, a w gnieździe dennym osadzano spłonkę-nabój zawierającą masę zapalającą wraz z ładunkiem miotającym - rys. 11.

15. Naboje szkolne wykonywane w różnych odmianach - składane z typowych elementów amunicji posiadające wzdłużne wgłębienia na łusce - rys. 12; monoblokowe mosiężne z wciśniętym w dnie miedzianym krążkiem z otworem pod iglicę (dookoła korpusu moletowany pas o szerokości 10 mm) - rys. 13; monoblokowe mosiężne z gumowym krążkiem zamiast spłonki - rys. 14; wykonane samodzielnie w jednostkach wojskowych z wystrzelonej amunicji bojowej. Dla odróżnienia miały one przewiercone łuski i czasami były w całości chromowane - rys. 15, 16.

Typy 1, 2 i 5 produkowano również w osobnym wykonaniu dla lotnictwa. Różniły się one bardziej dokładnym doborem prochu i spłonek umożliwiającym strzelanie przez śmigło. Same naboje oznakowane były tak samo jak amunicja dla wojsk lądowych, natomiast stosowano dodatkowe napisy i oznakowania na pudełkach oraz skrzyniach. Do produkcji naboi ćwiczebnych wykorzystywano również wystrzelone łuski zbierane na strzelnicach. Używano do tego celu również obcych łusek, dlatego spotyka się w polskich opakowaniach naboi ćwiczebnych łuski producentów zagranicznych z rozmaitych lat i wytwórni. Proces ten można było przeprowadzać do trzech razy. Każdorazową powtórną elaborację oznaczano cienkim moletowanym pierścieniem nanoszonym na łusce - rys. 17. Na denkach naboi wytłoczone były linie tworzące cztery sektory, w których znajdowały się cechy w następującym układzie: na godz. 12 - producent, na godz. 3 - rok produkcji, na godz. 6 - dostawca łusek lub blachy i na godz. 9 - procentowy skład mosiądzu z którego wykonana była łuska. Zdarzają się jednak odstępstwa od tego schematu jak zamiana miejscami roku produkcji i składu mosiądzu, brak podziału łuski na sektory w nabojach ćwiczebnych, obracanie do góry nogami producenta łusek itd.