Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Szpital cywilno-miejski przy ul. Rogozińskiego ...Info,historia itp...  (Przeczytany 1385 razy)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Witam.... Szpital przy ul. Rogozińskiego , dziś odział Paliatywy.
Pojęcie nie mam w jakich latach budowany,,,ale chyba podczas zaboru... :hm: Szpital był cywilnum szpitalem miejskim.... ale na 99% podczas oblężeń T.P. wykorzystywany da potrzeb wojska.. Była  to inwestycja dla miasta choć pewnie wtedy finansowano może z jakiegoś ministerstwa lecznictwa.. :hm:
I to prośba jeżeli ktoś posiada jakieś konkretne info o dacie budowy itp rzeczach....
Mile widziane też archiwalne foto... :dobrze:
Ja kila współczesnych zdjęć,,,
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2016, 12:03:57 pm wysłana przez CYGAN... »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Odp: Szpital cywilno-miejski przy ul. Rogozińskiego ...Info,historia itp...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2016, 12:12:36 pm »

Na terenie szpitala znajduje się stara i piękna kaplica, ale niestety też nic nie wiem o jej historii  :hm:
Bliżej wiosny postaram się o lepsze foty...

jacekwoj3

• Kapral
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2016, 02:24:54 pm »

W lipcu 1902 r zatwierdzono budowę szpitala w 1904 r zaczęto budowę , a w 1906 r oddano do użytku .O ile pamiętam w głównym wejściu do szpitala jest wmurowana tablica upamiętniająca powstanie szpitala .  Kaplica to kaplica przy szpitalna powstała w tych samych latach co szpital . Decyzję o budowie szpitala podjął sejm na wniosek magistratu miasta Przemyśla .
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2016, 02:26:57 pm wysłana przez jacekwoj3 »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2016, 02:36:45 pm »

W lipcu 1902 r zatwierdzono budowę szpitala w 1904 r zaczęto budowę , a w 1906 r oddano do użytku .O ile pamiętam w głównym wejściu do szpitala jest wmurowana tablica upamiętniająca powstanie szpitala .  Kaplica to kaplica przy szpitalna powstała w tych samych latach co szpital . Decyzję o budowie szpitala podjął sejm na wniosek magistratu miasta Przemyśla .
O widzisz  :dobrze: jutro postaram się zrobić fotkę tej tablicy upamiętniającej  :dobrze:
jeszcze może ktoś ma dojcie do jakiś fotek , widokówek archiwalnych... :hm:
Cyga... :salut:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 29, 2016, 12:38:06 pm »

Kaplica niestety zamknieta  :sciana1: ale kilka fotek od wewnatrz obiektu szpitala mam..

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 29, 2016, 12:41:26 pm »

Coś chyba kiedyś było na kaplicy  :hm: jakaś może mosiężna tablica pamiątkowa  :hm: może zajumana na złom  :hm: :sciana1:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2016, 02:12:47 pm »

Tablica chyba musi się znajdować w holu byłej Izby Przyjęć  :hm: bo obszedłem prawie cały obiekt i nigdzie na zewnętrznej elewacji budynków nie napotkałem takowej tablicy  :hm: :sciana1:
Kilka fotek.... musiał tam kiedyś być bardzo ciekawy klima  :detektyw: ( nie mówiąc o samych szpitalnych pomieszczeniach  :scary:  ) ... piękny dziedziniec i piękne stare wzniosłe( jak na tamte czasy)  budynki szpitala. :O :dobrze: Duży kompleks pomiędzy drzewami, na uboczu miasta i w pobliżu  urokliwej rzeki San...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2016, 09:37:12 am »

Zaplecze i brama od strony ul Brata Alberta...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 02, 2016, 08:52:39 am »

Dosłownie 5 m za murem i drogą jest teraz szpital dla psychicznie chorych ludzi, i ciekawe czy kiedyś ten budynek był budynkiem podlegającym pod szpital.. :hm:

jacekwoj3

• Kapral
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2016, 10:31:54 am »

Dosłownie 5 m za murem i drogą jest teraz szpital dla psychicznie chorych ludzi, i ciekawe czy kiedyś ten budynek był budynkiem podlegającym pod szpital.. :hm:
To nie jest szpital tylko Przytułek  Brata Alberta lub bardziej urzędowo Dom Pomocy Społecznej Braci Albertynów . Krótka historia : W 1905r. miasto Przemyśl wybudowało Dom dla biednych i bezdomnych i przekazało bratu Abertowi. W wyniku sugestii brata Alberta dom podzielono na dwie części: wschodnią dla sióstr i podopiecznych kobiet i zachodnią dla braci i podopiecznych mężczyzn. Przebudowę domu ukończono w 1907r. 11 grudnia 1907r. biskup Józef Sebastian Pelczar dokonał uroczystego poświęcenia przytuliska w obecności wybitnych gości: brata Alberta, biskupa Konstantyna Czachowicza (ordynariusz diecezji grecko-katolickiej), biskupa Karola Fischera (sufragana diecezji rzymsko-katolickiej), burmistrz dr Franciszka Solińskiego oraz Elżbiety z Potulickich Sapieżyny. W przytulisku pomoc otrzymywali nie tylko bezdomni i biedni,ale także jeńcy wojenni, repatrianci, ludność z państw sąsiednich. W okresie międzywojennym bracia prowadzili wszechstronną działalność, zbudowali pracownię stolarsko-tapicerską, gdzie przygotowywali podopiecznych do zawodu. Prowadzili także w Medyce, a później w Przemyślu dom dla opuszczonych chłopców. Po II wojnie światowej władze państwowe nakazały braciom również opiekę nad osobami chorymi psychicznie. Od tej pory bracia opiekują się osobami chorymi psychicznie i niepełnosprawnymi intelektualnie.

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 02, 2016, 12:36:26 pm »

Dzięki Jacek.... :dobrze: nienawidzę po internecie szukać informacji  :sciana1: :sciana1: :sciana1:
A powiedz mi może czy kojarzysz na terenie szpitala tą tablicę  :hm: bo ja za cholery jej nie znalazłem  :sciana1: :O :hm:

jacekwoj3

• Kapral
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2016, 07:07:26 pm »

Dzięki Jacek.... :dobrze: nienawidzę po internecie szukać informacji  :sciana1: :sciana1: :sciana1:
A powiedz mi może czy kojarzysz na terenie szpitala tą tablicę  :hm: bo ja za cholery jej nie znalazłem  :sciana1: :O :hm:

Znajduje się w budynku administracyjnym . Co do informacji wstyd byłoby nie wiedzieć co znajduje się na starej parafii  :)  Do 1996 r mieszkałem w bloku naprzeciwko szpitala .  :undecided:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2016, 07:10:26 pm »

:dobrze: o teraz wiem gdzie jej szukać  :dobrze:
Oooooo  :O :O to Ty już 20 lat na banicji  :D :hahaha:
Żarcik oczywiście  :D :beer: