Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: co to za wazonik ???  (Przeczytany 875 razy)

kocik

• Gość
co to za wazonik ???
« dnia: Lipiec 01, 2015, 10:32:59 pm »

witam,znalazłem gliniany wazonik ino od góry brak otworu na kwiatka,bo ten otwór z boku to raczej nie jest oryginalny.ma ktoś pomysł co to i z jakiego okresu czasu???

rayan13

• Porucznik
Odp: co to za wazonik ???
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2015, 10:51:26 pm »

Może kolego to jest jakaś urna. :hm: :hm:
Kolego ,masz jakieś zdjęcia ,dokumenty,wszystko związane z Zarszynem pisz!

Pozdrawiam Rayan13

Rosforek

• Plutonowy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2015, 11:44:58 pm »

Twój "wazonik" to nowożytna skarbonka z okresu XVI-XVIII w (datowanie na podstawie formy oraz guzka). Forma kulista, na płaskim dnie o niskiej stopce. Ozdobny stożkowany guzek pełnił funkcję ozdobną. Najprawdopodobniej wypalona w atmosferze utleniającej (barwa ceglasta). Dodaj zbliżenia na przełam skarbonki. Istnieje teoria, że długość wycinanej szczeliny była przystosowana do szerokości monet, które były wówczas w obiegu (Mikołąjczyk 1977, s. 66-68). Twoja skarbonka została prawdopodobnie rozbita w epoce, ale warto przeszukać teren (szczelina do wrzucania monet, jest obok brakującej części skarbonki).

tutaj podobne:
http://www.skarb.khoz.ru/pdf/1/Kakareko.pdf
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110403/INNEMIASTA11/928603963&template=artpicture&sectioncat=artpicture01

Źródło:
Mikołajczyk Andrzej
1975  Zanim pojawiły się gliniane "świnki", „Z Otchłani Wieków” ,tom 41, nr 3, s 190-193.

1977   Naczynia datowane skarbami monet XIV-XVIII w. na ziemiach polskich, Wrocław-
-Warszawa-Kraków-Gdańsk. (szczególnie polecam - jest cały rozdział o skarbonkach)

1978   Naczynia i monety, „Z Otchłani Wieków”, tom 44, nr 1, s. 38-43.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2015, 11:47:19 pm wysłana przez Rosforek »

rayan13

• Porucznik
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2015, 12:31:33 pm »

kolego Rosforek ty mnie zaskakujesz  :bravo: :bravo: :bravo: przydało by się więcej takich gości jak ty. :salut: :salut: :salut:
Kolego ,masz jakieś zdjęcia ,dokumenty,wszystko związane z Zarszynem pisz!

Pozdrawiam Rayan13

kocik

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 02, 2015, 09:39:46 pm »

popieram przedmówce w 100 promilach,,,procentach znaczy się,a kopara opadła mi na dno po id.serdeczne dzięki za pomoc ,a poniżej dodatkowe foty dziury w całym