Eksploracja Podkarpacie

Stalowa Wola i jej rozwadowska "Górka"

Gość · 7 · 2524

szarypoter

  • Gość
Na przeciwko niszczejącego gmachu dworca kolejowego, znajduje się mocno zaniedbana dwupiętrowa kamienica. Na wschodniej jej ścianie znajduje się tablica takiej treści:
"W tym budynku znajdował się w okresie okupacji hitlerowskiej lokal konspiracyjny stalowowolskiego obwodu Armii Krajowej, główna kwatera "Kedywu" tzw. rozwadowska "Górka". Tablicę niniejszą odsłonięto w dniu 18 V 1984 roku w czterdziestą rocznicę likwidacji "Górki" przez gestapo, celem upamiętnienia tego miejsca oraz bohaterskiej walki konspiracyjnego podziemia ze Stalowej Woli z hitlerowskim najeźdźcą.

Oczekując na wyludnienie się  ulicy co by niezauważonym "hopnąć" przez ogrodzenie starego opuszczonego hotelu, zostaliśmy zaczepieni przez pewnego żula, który jeszcze chwilę wcześniej dokonywał inspekcji zawartości przydworcowych kontenerów śmieci. Jak się wkrótce okazało nie był on z tych żuli, jakich spotyka się przy dworcach czy budkach z piwem. Nie poprosił o papierosa czy dołożenie złotówki do wina. Zauważył nas już na rynku jak dla ochłody wsuwaliśmy lody włoskie. Los sprawił, że nasze drogi skrzyżowały się ponownie właśnie pod lokalem konspiracyjnym "Górka". Nie wiem skąd, ale wiedział że zainteresowani jesteśmy- jak to ujął "ruderami".
Ot tak, sam od siebie nakreślił  nam historię kilku okolicznych, popadających w ruinę budynków. Opowiedział nam o starej parowozowni zbudowanej przez Hitlera, o niszczejącym budynku poczty kolejowej oraz o starym rozsypującym się hotelu w którym niegdyś w dolnej kondygnacji można było wynająć pokój na godziny.
To on zwrócił naszą uwagę na budynek w którym w okresie przedwojennym znajdowało się kino prowadzone przez Pana Skoczka ( uff, udało mi się zapamiętać nazwisko), a w czasie hitlerowskiej okupacji znajdował się lokal konspiracyjny. Po wojnie zaś, wg relacji naszego przewodnika, w dolnej kondygnacji zainstalowane zostały biura GS-u, natomiast w górnej części budynku zamieszkała kobieta z dwiema córkami.

Wsłuchując się w opowiadane przez niego historie, i widząc jego inteligencję, zastanawiałem się jak to jest możliwe, że ktoś taki osiągnął dna.
« Ostatnia zmiana: Nie, 31 Maj 2015, 20:07:53 wysłana przez szarypoter »


Offline Knifer

  • Administrator
  • Generał Broni
  • *****
    • Wiadomości: 2112
    • Eksploracja Podkarpacie
Choć moja Flaga to barwne połowy, bardziej ja Biały niźli czerwony


szarypoter

  • Gość
Coś już też pisałem ;)  :pl:

http://eksploracjapodkarpacie.pl/index.php?topic=341.0

Siet, nie zauważyłem :sciana1:, połącz, ewentualnie uzupełnij z łaski swojej wcześniejszy wątek moimi zdjęciami


szarypoter

  • Gość
Od niedawna obiekt stanowi własność prywatną. Dzięki uprzejmości nowego właściciela kamienicy, człowieka o wielkim sercu oraz wielkiego pasjonata historii rozwadowskich kamienic, mieliśmy możliwość wysłuchania niezwykle bogatej historii obiektu oraz sfotografowania jego wnętrza.