Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Podkowy dla koni wp  (Przeczytany 891 razy)

Zcarg

• Sierżant
Podkowy dla koni wp
« dnia: Maj 26, 2015, 10:28:09 pm »

Witam tak się ostatnio zastanawiałem czy w wojsku wp (np ułani) mieli jakieś konkretne
typy podków dla koni ? wiem że ostrogi tak ... ostatnio na wrześniowych pozycjach znalazłem kilka takich dlatego pytam

major

• Chorąży
Odp: Podkowy dla koni wp
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2015, 09:25:56 am »

Z tego co wiem to jednostki kawalerii otrzymywały gotowe półfabrykaty . W każdej jednostce tego typu był na etacie kowal, który był odpowiedzialny za te wlaśnie sprawy. Pozdrawiam.

zły kucyk

• Członek Stowarzyszenia
  • Generał Brygady
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2015, 10:29:35 am »

każdą podkowę trzeba było mniej więcej dopasować do kopyta, konia zakuwało się na około 6 tygodni potem rozkucie, korekcja kopyta i zakuwanie. W starym woju był na etacie kowal na jednego kowala przypadało 2 do 4 podkuwaczy + pomocnicy kowal wiadomo co robił, podkuwacz czyścił i skrobał kopyta jak i oceniał czy dana para kopyt nadaje się do podkucia gdyż zbędne podkuwanie zdrowych kopyt może je osłabić taki stan istniał do 1949 chyba?  w latach 90 po powrocie konia do WP obsługę kopyt zawężono do kowalopodkuwacza.

Tak czy siak jeżeli chodzi o wojo podkowy przychodziły z góry w różnych rozmiarach kowal tylko indywidualnie doginał rozginał, co do typów najwięcej szło podków hacelowych ze względu na uniwersalność, można było powkręcać hacele i jest ich kilka rodzai jak i nic nie wkręcać wtedy zakończenie ramion stanowiły ocele (coś jak hacele wykute z ramienia podkowy)

Zcarg

• Sierżant
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2015, 03:06:02 pm »

Dzięki za odp  :beer: