Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: 75 mm armata polowa wz. 1902/26 (prawosławna lub putiłówka) Roja..  (Przeczytany 2519 razy)

Wyga

• Moderator
  • Kapitan
  • Rutus Alter71 DD28

Wyga wielkie dzięki za ciekawe  informacje  :ave:  :dobrze: i mam nadzieje ze częściej tu coś ciekawego napiszesz  :dobrze:

Bardzo chętnie Cyga ale artyleria Wielkiej Wojny to nie mój temat.
Ale bardzo chętnie napiszę coś o artylerii Wojaka Polskiego w okresie międzywojennym.

Na początek zajmijmy się "putiłówką" w Polskim Wojsku czyli tak jak napisałem wyżej potocznie nazywana "armatą prawosławną" od rosyjskiego pochodzenia.

Armata 76,2 mm wz.1902 znalazła się na uzbrojeniu Wojska Polskiego, jako zdobycz wojenna lat 1919 - 1920. Według stanu na 1 października 1920 roku w arsenale Wojska Polskiego znajdowały się 322 armaty wz. 1902, zaś w roku 1923 posiadano już 568 dział wz. 1902.
Po zakończeniu wojny Polsko-Bolszewickiej w WP podjęto decyzje o unifikacji sprzętu artyleryjskiego.
W związku z planem ujednolicenia przyjęto, że posiadane armaty wz. 1902 należy prze kalibrować, tak aby miały wspólną amunicję z francuskimi armatami polowymi wz. 1897 (75 mm)
Przekalibrowywanie i modernizacja armat wz. 1902 odbywała się w latach 1926-1930 w Zakładach Starachowickich. Przekalibrowywania dokonywano na dwa sposoby. Pierwszy obejmował wymianę rury rdzeniowej lufy (działa te miały koło numeru armaty wybijaną literę R), zaś drugi polegał na wprowadzeniu do lufy specjalnej koszulki (koło numeru armaty miały wybijaną literę K)

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie posiadało 466 armat wz. 02/26 (posiadaliśmy również część armat nie zmodernizowanych). Armaty wz. 02/26 w ilości 25 sztuk były także na wyposażeniu pociągów pancernych, w których zostały zamontowane w wieżach wagonów artyleryjskich. Działa te były bardzo niezawodnym i skutecznym sprzętem.

Jeśli kogoś zainteresowałem tym tematem, odsyłam do artykułu Pawła Janickiego.
http://www.7dak.pl/index.php/wyposazenie/25-7dak/wyposazenie/275-armata-wz-0226.html

Parę zdjęć archiwalnych:

I film co prawda z rekonstrukcji ale można zobaczyć "prawosławe" w "akcji"

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=jHQd7_Opav8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=jHQd7_Opav8</a>

A tu taki "zwiastun" i może rozwieje wątpliwości niektórych tak w `39 mieliśmy sprzęt artyleryjski i to bardzo dobry  :D

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=BqYEEta9gI4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=BqYEEta9gI4</a>
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2015, 04:48:10 pm wysłana przez CYGAN... »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Odp: 75 mm armata polowa wz. 1902/26 (prawosławna lub putiłówka)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2015, 04:10:20 pm »

Takie tylko pytanie i sugestia  ?? ?? co myślicie o nowym dziale o "DZIAŁA,ARMATY,HAUBICE,MOŹDZIERZE PO 1918..."
A ten dział zatytułować bez nazwy "działa" tylko "ARMATY -HAUBICE -MOŻDZIERZE do 1918.."
I wtedy tematy takie jak ten i wiele innych będą już osobno w dziale "po 1918" z innymi stosowanymi po W.W. i w czasie II wojny....
Co o tym sądzicie... ?? proszę o Wasze opinie  :ave: :ave:
Cyga...

Seba1355

• Sierżant
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2015, 04:19:43 pm »

Ja jestem za :dobrze: I proponuje dodać jeszcze takie poddziały dla poszczególnych państw np. Polska, Niemcy, ZSRR itp. Wtedy będzie wszystko pookładane :beer:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2015, 04:37:40 pm »

Ciesze się ze się podoba...ale na razie z tymi poszczególnymi państwami sie wstrzymamy...na razie wystarczy jak podzielimy do dwa okresy "do 1918" i "po 1918".....
Ale poczekajmy na opinie  :hm:  innych zainteresowanych tymi tematami... :dobrze: :hm:

Wyga

• Moderator
  • Kapitan
  • Rutus Alter71 DD28
Odp: 75 mm armata polowa wz. 1902/26 (prawosławna lub putiłówka) Roja..
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2015, 05:12:19 pm »

Generalnie czemu nie, amunicja jest poukładana w "epoki" to sprzęt artyleryjski też tak można.
A co do państw można tylko np. "Polski" sprzęt był często używany w innych państwach (był produkowany na licencji).

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2015, 06:20:57 pm »

Ja myślę że takie poddziały mozna będzie stworzyć w momencie gdy w temacie "po 1918" będzie już dużo wzorów armat i będzie robić się bałagan... :krec: na dzień dzisiejszy mamy chyba tylko ten jeden Twój temat   :dobrze: armata modernizowana po 18 roku więc można będzie ją przenieść do "po 1918" :dobrze:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2015, 06:24:30 pm »

W dziale " do 1918 " znajdą się jeszcze armaty M/61 120 i 150 mm-- pruskie 77ki ,105ki,150ki i na bank jeszcze kilka Carskiej Armii i już Knifer obiecał jutro napisać kolejny dział "DZIAŁA,ARMATY,HAUBICE,MOŹDZIERZE ITP. po 1918 "  :dobrze:

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2015, 07:20:19 am »

Zmodyfikowany zap.22 s...prawdopodobnie już tych zapalników używali po 1920 r. w tej armacie..
Potem postaram się dać więcej fotek...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2015, 05:07:57 pm »

Schematy amunicji dwóch granatów i szrapnela/...z zap .Filimonowa , G.T.3 i szrapnelowy 22 s.

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2016, 09:01:49 am »

siwy_x

• Moderator
  • Plutonowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 12, 2016, 02:34:30 pm »

Schematy amunicji dwóch granatów i szrapnela/...z zap .Filimonowa , G.T.3 i szrapnelowy 22 s.

Takie małe sprostowanie, w wyżej opisywanej armacie po unifikacji kaliber wynosił 75mm i amunicja zgodnie z założeniem była tożsama z francuską amunicją od armaty shneidera wz 1897 zdaje się czyli od późniejszej naszej 75tki.

Amunicja i schematy które podkleiłeś nadawały by się w sumie do tematu o "nie zmodernizowanych" armatach wz. 1902 w wojsku polskim, które to były (zapewne ze względu na spore zapasy amunicji) pozostawione w służbie aż do 1939roku. Z tego co pamiętam to na stanie we wrześniu mieliśmy 89sztuk takich armat, i o ile zaraz po wojnie mogliśmy stosować amunicję zdobyczną, o tyle już w okolicy 39 jest to wątpliwe ze względu np, na nietrwałość zapalników produkcji jeszcze pierwszowojennej. Ciekawostką są np carskie łuski do armaty 1902 z polskimi cechami, tzn elaborowane już w dwudziestoleciu w polskich zakładach. O ile samych łusek parę widziałem, (sam mam trzy sztuki) o tyle nie za bardzo wiadomo z jakimi pociskami były scalane. Albo "naprawiano" starą amunicję, zmieniając przy tym zapalniki, zapłonniki albo też jakaś nasza produkcja w tym kalibrze??
może ktoś coś wie na ten temat??

pozdrawiam serdecznie