Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Niesmiertelnik niemiecki - Aserbeidschanische Legion  (Przeczytany 1270 razy)

skoti880

• Sierżant
Niesmiertelnik niemiecki - Aserbeidschanische Legion
« dnia: Styczeń 15, 2015, 10:59:12 am »

witam
 znalazłem taki oto nieśmiertelnik i mam pytanie czy są rzadkie ? i jak z udziałem tych jednostek na ziemiach polskich ??
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2017, 03:49:33 pm wysłana przez Knifer »

scout

• St. Szeregowy
Odp: Niesmiertelnik ASERB.LEG prosze o jakies info ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2015, 02:56:10 pm »

Gratulacje, świetna sprawa.
Aserbeidschanische Legion została założona 22 lipca 1942 w Radomiu.
Jeden z niemieckich legionów wschodnich. Jak sama nazwa wskazuje służyli tak Azerbejdżańscy (chyba tak się pisze  8))
"Legion nie miał władzy zwierzchniej nad swoimi batalionami, a jedynie prowizoryczną. Bataliony zostały bowiem pojedynczo dołączono do różnych jednostek Wehrmachtu, po czym wysłano je na front."

"819 Azerski Batalion Piechoty "Dżawat Chan" (niem. Aserbeidschanische Infanterie Bataillon 819 "Djavad Khan", ros. 819-й азербайджанский пехотный батальон "Джавад хан") - oddział wojskowy Wehrmachtu złożony z Azerów podczas II wojny światowej.
Batalion został sformowany 24 sierpnia 1943 r. w Jedlni. Na jego czele stanął mjr Heise. Formalnie wchodził w skład Legionu Azerbejdżańskiego. Od końca 1943 r. zwalczał partyzantkę na ziemiach polskich. Na pocz. 1945 r. działał w rejonie Krakowa, a następnie na Górnym Śląsku w składzie 1 Armii Pancernej."
to w "" to cytaty z wiki.
Skoti nie obraź się, ale fotograf to z Ciebie kiepski. ::)
Edit:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2015, 03:21:22 pm wysłana przez scout »
"Entuzjazm to delirium rozumu."

baży G2

• St. Szeregowy
Odp: Niesmiertelnik ASERB.LEG prosze o jakies info ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2015, 07:31:37 pm »

No, Panowie moje strony. Raz znalazłem całego właśnie w Jedlni, ale poszła do ludzi.