Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: METODA PIASKOWANIE-stali ,żeliwa--ZABEZPIECZENIA-miedzi,mosiądzu,cynku, itp...  (Przeczytany 5531 razy)

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ

Jak w tytule...
Jest gdzieś na forum o piaskowaniu metodą domową, a ja chcę powiedzieć o piaskowaniu "przemysłowym" wielkich gabarytów ( kielichy, zapalniki ,redukcje itp.) i o zabezpieczeniach metali kolorowych przed wielkim ciśnieniem piasku...
Zapraszam wszystkich do dzielenie się  swoimi doświadczeniami , uwagami i wszelkim info..
Cyga,,,,

wonpiotrus

• Sierżant
Odp: METODA PIASKOWANIE-stali ,żeliwa--ZABEZPIECZENIA-miedzi,mosiądzu,cynku, itp...
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2014, 02:01:43 pm »

Z tym piaskowaniem to jest tak że trochę dużo sobie wołają za taką usługę,mi kiedyś gość krzyknął za pięć szklanek  100zł i wolałem sobie kupić 5 litrów elektrolitu za 10zł i po dwóch dniach szklaneczki były oczyszczone
Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci sk.....wiele umierali za swoją." Generał George Smith Patton

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Odp: METODA PIASKOWANIE-stali ,żeliwa--ZABEZPIECZENIA-miedzi,mosiądzu,cynku, itp...
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2014, 02:20:34 pm »

To słono Ci zaśpiewał :o
Ja za zwykłe kielichy 8cm płaciłem do 10 zeta za sztukę max.! a tak churtem to ok 5zł za sztukę, a 10 zł za np. 150mm...
Gość u nas  Zurawicy ma tyle roboty że takie kielichy to piaskuje przy okazji wykonywania na co dzień innych grubych robót..." np całe przyczepy samochodowe...
Ale w sumie nie chodzi o koszty tylko o samą metodą, którą bardzo polecam...ciśnienie piasku i sam piasek praktycznie wdzierają się w wszystkie zagłębienia ,zakamarki itp...
Potem podeślę kilka fotek wypiaskowanych rzeczy i metod zabezpieczania w nich kolorowych elementów...
Pot

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2014, 07:45:18 pm »

No to lecimy..
Najczęściej piaskuje kielichy i  stalowe zapalniki...ale jak wiecie mają sporo miedzianych,aluminiowych ,cynkowych i mosięznch części na które bardzo źle dział piasek tak jak na mojej fotce , pierścienia wiodącego na pruskiej 77cm..
Jak widać pierścień jest paskudny,matowy i niema za wiele z wyglądu oryginału...ale są na to sposooby...czyli wszelkiego typu taśmy izolacyjne z igielitu, lub zapezpieczjące malarskie z papieru...i te ostanie są najlepsze...
Cdn...co by nie było info-bigosu...

depechowiec

• Członek Stowarzyszenia
  • Sierżant
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2014, 10:48:42 pm »

Piaskujemy całość potem polerujemy pierścień i zabezpieczamy całość.(olej do zabezpieczania żeliwa ).To taki przykład.

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2014, 10:54:04 pm »

Piaskujemy całość potem polerujemy pierścień i zabezpieczamy całość.(olej do zabezpieczania żeliwa ).To taki przykład.
Dokładnie,,,ale warto przed polerowaniem zabezpieczyć wypiaskowane miejsca,,, polerka i pasta może spowodować nie wchłanianie się np. Cortaninu F jakiego ja stosuję..
Jutro dam kolejne foty jak to najlepiej i najszybciej zrobić...
Pozdro....i spadam w kimę...

depechowiec

• Członek Stowarzyszenia
  • Sierżant
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2014, 11:02:26 pm »

Przykład ;)

bogdan76

• Kapral
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2014, 10:48:34 am »

Ja do piaskowania dałem okazyjnie gdy czyszczony był most.
Wyczyścili mi sporo eksponatów za darmo, więc dałem im za okazaną pomoc prezent.
Problem jest jednak taki, że czyszczą grubym piaskiem co niestety wpływa na późniejszy wygląd.
Zabezpieczam zwykłym wd40
Zdjęcia czyszczonych eksponatów pokazywałem w innym temacie, więc się powtórzą ;).
Hełm przed piaskowaniem i po.
Bogdan

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2014, 11:00:48 am »

Rzeczy po piaskowaniu są paskudne i nie mają swojego oryginalnego wyglądu, dlatego ja stosuje tylko Cortanin F... raz że pięknie konserwuje i zabezpiecza...dwa że daje ciekawy czarny kolor.....a można i tak go nałożyć co by było widać oryginalną metaliczną barwę..
Cyga...

bogdan76

• Kapral
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2014, 11:20:34 am »

Zgodzę się z Tobą ale mieszkając w bloku trudno wyczyścić w inny sposób.
Jak każda metoda ma zalety (czas) i wady (efekt).
Nie odważyłbym się poddać piaskowaniu szczególnie cennych eksponatów ale np.:łuskę czy szklankę tak. Jednak mając czas i miejsce zdecydowanie wybrałbym elektrolizę.
Bogdan

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2014, 11:23:32 am »

Zgodzę się z Tobą ale mieszkając w bloku trudno wyczyścić w inny sposób.
Jak każda metoda ma zalety (czas) i wady (efekt).
Nie odważyłbym się poddać piaskowaniu szczególnie cennych eksponatów ale np.:łuskę czy szklankę tak. Jednak mając czas i miejsce zdecydowanie wybrałbym elektrolizę.
Bogdan
Ja wszystkie bardzo rzadkie eksponaty czyszczę tylko recznie,,, punktaczki,igiełki itp
Do pisakowania daje tylko stalowe  rzeczy,,,, żeliwo czyszczę ręcznie,oprócz ogwintowania...potem podeśle fotki...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2014, 12:41:12 pm »

A tu foty wypiaskowanych kielichów i zabezpieczonych przed szczotką polerską do polerki miedzianych pierścieni...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 31, 2014, 06:39:50 pm »

A tak zabezpieczam do piaskowanie elementy z metali kolorowych...
Jak widać głównie używam malarskiego "skocza", jest dużo lepszy i trwalszy od izolacji monterskiej....
Igielitowa izolacja monterska często zsuwa się z stożkowych przedmiotów takich jak np.zapalniki....a papierowa ani drgnie i kilka warst papieru jest niesamowicie wytrzymałe...
A tu foty przed piaskowaniem...
C.D.N...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2015, 08:11:03 am »

Kilka zbliżeń...

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 02, 2015, 08:28:55 am »

Co do żeliwa to radzę być ostrożnym...
Żeliwo leżakowane w wilgoci przez kilkadziesiąt lat jest bardzo kiepskie i bardzo zawilgocone...
Zanim cokolwiek z nim zrobicie, trzeba je dobrze wysuszyć, ale uważajcie z piecówą i zimną wodą !!
Nie wolno żeliwa rozgrzewać do białości i wrzucać momentalnie do zimnej wody......
Po wysuszeniu np ,na piecu zanim damy do piaskowania, trzeba sprawdzić czy powierzchnia przedmiotu nie jest za krucha i delikatna....lub tak jak w moim zapalniku ma sygnatury,które piach by na 100% zniszczył i lepiej zabezpieczyć tak jak na fotach..Piaskowanie było tylko na ogwintowaniu zapalnika...