Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: proszę o id  (Przeczytany 1469 razy)

kocik

• Gość
proszę o id
« dnia: Kwiecień 25, 2015, 09:46:50 pm »

witam ,znalazłem w lesie za drzewem coś takiego....co to jest?

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
Odp: proszę o id
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2015, 10:36:03 pm »

A daj dobrą fotę z boku i "światło" obsady trzonka... ??

kocik

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2015, 10:41:27 pm »

sory za jakość fot,ale robiłem je żony lokówką ;)

Wilczek

• Chorąży
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2015, 01:39:09 pm »

Niewiele go zostało  :(. Mi kojarzy się z fragmentem toporu w typie X (lubXa) datowanych na XIV-XV wiek ale może być to też coś późniejszego. Topory te były bardzo masywne z długim ostrzem, historycy identyfikują je jako topory ogólnego przeznaczenia zarówno używane były w budownictwie walce ale też mówi się o nich jako narzędziach kata. Ciekawe jest to zgrubienie pod osadą nie widziałem czegoś takiego.
W załącznikach ryciny samych toporów w typie X i Xa a także ikonografie pochodzące z XV wieku na których są one przedstawione pochodzą z ksiązki Późnośredniowieczna broń obuchowa M. Głoska.
"Każde zadanie powinno być wykonane zgodnie z logiką, a nie z regulaminem, zaś każdy, nawet najmniejszy problem, można rozwiązać na wiele różnych sposobów " (T. Kutrzeba)

kocik

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2015, 01:53:10 pm »

o ja nasermater,to niezły cukierek mi wyszedł z za drzewa.dzięki za pomoc Wilczku,,,będę nosił go z dumą  :hura:

kocik

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2015, 08:59:48 pm »

p.s.po oczyszczeniu ukazało sie  na boku coś jakby wklęsła pełna ósemka,bałwanek lub mocno skorodowane S.czy może to zmierzać w kierunku solingen?poza tym widać wyraźnie jak został skuty przez kowala-jak by go złożył na pół i skuł.spróbuje jutro zrobić lepsze foty

Wilczek

• Chorąży
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2015, 10:03:35 pm »

Lepsze foty to podstawa, ewentualnie szkic jak fotki za dobre nie wyjdą to też coś pomoże.
Pozdro
"Każde zadanie powinno być wykonane zgodnie z logiką, a nie z regulaminem, zaś każdy, nawet najmniejszy problem, można rozwiązać na wiele różnych sposobów " (T. Kutrzeba)

kocik

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 28, 2015, 10:32:33 am »

cholerka,lepszych fot nie mam czym zrobić.na trzecim foto troche widać to nabite S.na pierwszym i ostatnim szew po skuwaniu.przez ciekawość tylko spytam czy oprucz wartości historycznej ma to jakąś wartość w pln.(nie jest na sprzedaż)???
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2015, 10:36:42 am wysłana przez kocik »

CYGAN...

• Moderator
  • CESARZ
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 28, 2015, 10:39:38 am »

Twoja obsada topora bardzo przypomina moją obsadę wielkiego topora ciesielskiego z XIX w,,
Jest bardzo głęboka " długa" jak w moim,,,,tylko że mój ma skos w odwrotą stronę ku górze i ma 30 cm ostrze,,, :scary: jak topór kata... :smierc:
W Twoim sama cześć tnąca bardzo przypomina współczene i bardzo modne teraz siekiery do rąbania i rozłupywania kloców firmy FISKARS... :dobrze:
Może ta jakaś kowalska kombinacja  :hm:
Na focie narysowałem jak w moim idzie skos...

Komisarz

• Generał Brygady
    • Facebook
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 28, 2015, 02:25:32 pm »

To jest 16-17 wieczna siekiera ciesielska do pobijania.
....że tak napiszę.... specjalistyczne narzędzie którym posługiwali się wprawni cieśle.
Widać że robiona przez fachowca,to zgrubienie to jednocześnie element dekoracyjny jak i też wzmacniający.
Darz dół!

kocik

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 28, 2015, 08:59:41 pm »

czyli i  tak stara jak matuszka rosija,a to nabite na niaj S to nie  SOLINGEN ,STANLEY itp a Staszek-kowal zy wsi.
P.S.dzięki wszystkim za pomoc w id