Eksploracja Podkarpacie

Literatura "obozowa".

Gość · 4 · 1645

ksany

  • Gość
Odilo Globocnik - twórca nazistowskich obozów śmierci - Berndt Rieger


szarypoter

  • Gość
Ostatnie, które przewaliłem:

L.Wanat " Za murami Pawiaka"

Bardzo precyzyjnie przedstawione jest życie więźniów Pawiaka, ich zaradność, pomysłowość i braterstwo - choć nie brakło i szpicli oraz denuncjatorów naiwnie wierzących, że psie oddanie uratuje im życie. Opisy przesłuchań lub też tak zwanej "gimnastyki", podczas której ludzie zmuszani byli do nieludzkiego wysiłku, "zachęcani" uderzeniami bykowców, sprawiają, że zęby zaczynają mi zgrzytać, pięści się zaciskają, a powszechnie uważane za "nieładne" słowa cisną mi się na usta i wzmaga się jeszcze bardziej moja nienawiść do narodu niemieckiego. Odpadające od kości ciało więźniów opuszczających pokój przesłuchań, polecenie czołgania się po kopcach gorącego żużlu i Niemcy zanoszący się ze śmiechu, gdy ogień zajmuje ubranie, a bezradni ludzie gaszą je rękami, szczucie więźniów psami, a ci gdy się bronią dostają w łeb, po czym faszysta upomina, żeby zostawił psa, zupełnie jakby go drażnił…

S. Szmaglewska " Dymy nad Birkenau"

Opisuje ona przeżycia autorki z okresu pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (lata 1942-1945). Ze względu na walory literackie i faktograficzne uznana została za wybitne osiągnięcie literatury lagrowej. Relacja autorki jest wyznaniem świadka, który przetrwał w nieludzkim świecie obozowym. Faktograficzna wartość "Dymów nad Birkenau" jest ogromna, autorka przedstawia codzienne życie oświęcimskie we wszystkich, najdrobniejszych przejawach.

S. Grzesiuk "Pięć lat kacetu"

Mocno lewicujący warszawski robotnik z Czerniakowa, powojenny bard odradzającego się miasta, w swych wspomnieniach z pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych ukazał pełnię zezwierzęcenia totalitaryzmu narodowo – socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej. Niewolnicza praca, głód i ciągłe bicie. Za źle posłane łóżko, brudne nogi czy nie zdjęcie czapki, albo i bez powodu. Możliwość śmierci na każdym kroku. Bo bezkarnie zabić mógł każdy: SS – man, kapo, posterunek strażniczy.


Kard. Adam Kozłowiecki, jezuita " Ucisk i strapienie".

Książka jest zapisem wspomnień z obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Kardynał Kozłowiecki opisuje wydarzenia i przeżycia, wspomina pomordowanych, tłumaczy zachowania zarówno swoich współbraci jak i oprawców, nikogo nie oskarżając. Dokument ten jest jednym z ważniejszych materiałów w procesie beatyfikacyjnym męczenników jezuickich z okresu II wojny światowej.


papkin

  • Gość
W. Kielar- Anus mundi

W. Półtawska- I boję się snów


tuitam

  • Gość
Czytalem tylko Grzesiuka, ktory byl tu juz wspomniany. Polecam. Zwlaszcza zwraca uwage to, jak on sabie poradzil w obozowych warunkach.