Eksploracja Podkarpacie

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Kasarnia w Olchowcu  (Przeczytany 1811 razy)

MaciekTraper

• Kapral
Kasarnia w Olchowcu
« dnia: Wrzesień 22, 2014, 08:08:41 pm »

Jest na forum ktoś z beskidu, kto mógłby mi powiedzieć gdzie się owa kasarnia znajdowała? Spacerując po okolicznych lasach natrafiłem na podmurówkę i piwnicę zagadkowego obiektu. Wymiary na oko.to 8x8m, zachowały się schodki oraz ściany piwnicy. Wokół znajdują się okazałe, glebokie dość okopy. W nich leży amunicja do mannlichera, co sugeruje pierwszowojenny rodowód. Od wujka dowiedziałem się, że to resztki niemieckiej kasarni. Poszperałem w sieci i znalazłem relacje świadków i jednocześnie budowniczych owej kasarni. Jednak z opisu wynika, że została zbudowana w miejscu karczmy (niedaleko zabudowań) co nijak nie pasuje do umiejscowienia mojej budowli. Nie zgadza się również powierzchnia - miała wynosić 700m2 , bez piwnic. Przyjmując, że obiekt miał 3 kondygnacje to nie pasuje, za mało jak na 700m2. Podobne obiekty znajdowały się m.in w Smerecznem i Hucie polańskiej. O ile kasarnia Smereczne już nie istnieje, to ta w Hucie została chyba przejęta przez WOP i jest obecnie w niej schronisko turystyczne. Dodam, że jest to duży obiekt. Zapraszam do dyskusji,  nie tylko o tej, ale ogólnie o strażnicach beskidzkich, zwłaszcza "tubylców" jeśli tacy są na tym forum  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2014, 08:16:20 pm wysłana przez MaciekTraper »

ksany

• Gość
Odp: Kasarnia w Olchowcu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2014, 06:49:45 am »

MaciekTraper

• Kapral
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 25, 2014, 01:02:53 pm »

Właśnie czytałem te wspomnienia i to mnie uświadomiło, że są to różne obiekty.

MaciekTraper

• Kapral
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2014, 03:09:22 pm »

Zdjęcia obiektu. Widoczna piwnica,schodki, resztki jakiegoś uszczelnienia stropu (jakaś papa, smoła?) oraz element trzymający drewniane belki.

MaciekTraper

• Kapral
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2014, 03:10:54 pm »

.