Eksploracja Podkarpacie

List na szczoteczce do zębów sprzed prawie 70 lat

Offline Knifer

  • Administrator
  • Generał Broni
  • *****
    • Wiadomości: 2028
    • Eksploracja Podkarpacie


List na szczoteczce do zębów sprzed prawie 70 lat - Wczoraj w dołach śmierci na Bródnie odnaleziono szczątki i list wyryty po obydwu stronach szczoteczki do zębów
"Kazimiera Adamkiewicz, Dęblin, ul. Lipowa 35. Adres nadawcy: Cela śmierci"
Z drugiej strony znajduje się pseudonim „Świt” i napis „Dęblin, AK ‘Orlik’” czyli oddział „Orlika” oraz nazwisko i imię Kęska Zygmunt, a także data 8 marca 1946.
Zygmunt Kęska :
Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Na początku 1940 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną, początkowo jako członek ZWZ, a następnie AK pod ps. „Świt”. Do lipca 1944 r. walczył w oddziale partyzanckim Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, działającego na Lubelszczyźnie. Po jego rozwiązaniu powrócił do domu, ale od kwietnia 1945 r. ponownie znalazł się w szeregach reaktywowanego oddziału M. Bernaciaka, w którym objął funkcję dowódcy samodzielnej kompanii. Używał wtedy ps. „Krewny”. Na czele swojej kompanii odniósł wiele sukcesów w walce z UB, MO i KBW. Prowadził też akcje propagandowe.
Jedną z jego najbardziej spektakularnych akcji było przemaszerowanie 1 maja 1945 r. na czele swojego oddziału krokiem defiladowym przez Kock, a następnie wygłoszenie na rynku uroczystego przemówienia. Miejscowi milicjanci ukryli się. 14 czerwca 1945 r. rozbroił posterunek MO w Żelechowie. Nocą z 27 na 28 lipca 1945 r. współuczestniczył w zasadzce koło Dęblina na pociąg przewożący do więzienia we Wronkach b. członków AK. Uwolniono wtedy ok. 120 więźniów, m.in. ppłk. Antoniego Żurowskiego ps. „Andrzej” vel. „Bóbr”, czy ppłk. Henryka Krajewskiego ps. „Trzaska” vel. „Leśny”. Również w czasie tej akcji sześćdziesięciu konwojentów – żołnierzy LWP przeszło na stronę „leśnych”, pozostali z ochrony pociągu zostali puszczeni wolno.

 :salut: :pl:

http://www.rykiak.pl/aktualnosci,166.html


Choć moja Flaga to barwne połowy, bardziej ja Biały niźli czerwony