Eksploracja Podkarpacie

Austro-węgierskie pancerze polowe.

Offline Franz Aufmann

 • Szeregowy
  • Wiadomości: 6
Witam,
Może część Kolegów zainteresuje krótka informacja o niepowtarzalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych pancerzach z okresu IWŚ.
Ciekawym pancerzem, ujętym w „Tymczasowej instrukcji o pancerzach polowych” (niem. Provisorische Instruktion über Feldpanzer) był lekki dwuczęściowy pancerz polowy (niem. Leichter Wirkungspanzer für MG), którego zadaniem było  zapewnienie ochrony stanowiska ciężkiego karabinu maszynowego przed oddziaływaniem granatów średniego kalibru i pojedynczych trafień z dział górskich i polowych o kalibrze do 10 cm. Podstawowym uzbrojeniem stanowiska bojowego był 8,0 mm ciężki karabin maszynowy M.7/12 (Schwarzlose), zasilany taśmami parcianymi po 100 i 250 naboi. Pancerz podzielono na dwie podstawowe części, aby było go  łatwiej dowieść na wybrane stanowisko bojowe.
Kilkanaście lat później w 1934 roku Wydział Fortyfikacyjny Departamentu Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych pod dowództwem ppłk Józefa Siłakowskiego zaprezentował komisji  pancerz przewoźny, który najprawdopodobniej wzorowany był na lekkim pancerzu polowym dla ciężkiego karabinu maszynowego. Zdjęcie poniżej przedstawia tą właśnie kopułę.

There are 1 attachment(s) in this post which you cannot view or download
Wirkungspanzer-01a.jpg


Offline Cyga...

 • Moderator
 • CESARZ
 • *****
  • Wiadomości: 9597
Witaj Franz...
Każda chyba tego typu konstrukcja zwraca szczególną uwagę ...
Podobnie jak na schronach ,zawsze ciekawi nas kopuła ,jej wnętrze itp... ciekawe dlaczego mamy to w naszej naturze .... :hm:
Co do samego A-W pancerza : masz może jakieś  info... archiwalne zdjęcia ... lub info o wzmiankach ich konkretnych kiedyś lokalizacji ????
Może o u nas na T.P...były stosowane .... :hm:
A tak na marginesie ...jutro postaram się przenieść tematy do działu Artylerii ,lub  Historii broni palnej...
Pozdro...i luknij proszę czasami na L.M....mam tam dziesiątki pytań...  :krec:
Pozdro...Cuga...  :salut:
Cyga...
"Honor,Ojczyzna,Bóg"
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI
https://www.youtube.com/watch?v=7av6mgdeCkY
"Rzym płonie ,Neron na harfie gra"


Offline Franz Aufmann

 • Szeregowy
  • Wiadomości: 6
Lekkie pancerze polowe należą obecnie już  do unikalnych.  Nie posiadam własnych archiwalnych zdjęć lekkiego pancerza dla ckm. Więcej szczęścia miał lekki pancerz dla obserwatora piechoty. Znam lokalizację dwóch zachowanych pancerzy. Pierwszy z zachowanych w dobrym stanie lekkich pancerzy polowych dla stanowiska obserwatora eksponowany jest na wystawie plenerowej w Muzeum Historii Wojskowości (Hadtörténeti Múzeum) w Budapeszcie. Drugi pancerz został wykorzystany w okresie międzywojennym przy modernizacji  blokkauzów przeprawy mostowej w miejscowości Jezupol (obecnie Ukraina). Kolega z Ukrainy użyczył mi kilka zdjęć.  Zamieściłem je na swojej stronce internetowej : http://hauba.pl/lekkie-pancerze-polowe-armii-monarchii-austro-wegierskiej-1917-r/ . Nie znam jeszcze w pełni zwyczajów tego forum. Jeżeli podawanie linków jest niedopuszczalne. proszę informację na PW, to skoryguję wiadomość.

Auf... pozdrawia


Offline Cyga...

 • Moderator
 • CESARZ
 • *****
  • Wiadomości: 9597
Woooww bardzo majestatycznie to się praezentuje  :O ,a zwłaszcza w tak strategicznym położeniu mostu..
Co do zwyczajów ,nie mamy żadnych sztywnych zasad ( wszytko w miarę przyzwoitosci, szacunku dla naszych wartości i poległych za nas żołnierzy  :salut: :salut: :salut: )
Co do linków ,nie ma problemu ....
Co do wypowiedzi .... piszemy tak jak każdy potrafi ,oczywiście starając się nie profanować ojczystego języka....  !! :scary:
Ogólnie  pełny luzik i nikt nikomu nie zwraca uwagi że coś nie a temat,forma i "za dużo emotikon "... historia ma nas uczyć ,ale także mamy się tym cieszyć i nie spinać ,że ktoś coś źle napisał , skróty ,kolejność itp. :krec:
Mamy się tym cieszyć ,co zachęca do dalszej " pracy " i wspólnej pasji..
A tak na marginesie...dziękuję za link , schemat i pogadam z P. Tomkiem Idzikowskiego...może ma jakieś materiały ...
Pozdro... :salut:
« Ostatnia zmiana: Nie, 13 Paź 2019, 21:17:45 wysłana przez Cyga... »
Cyga...
"Honor,Ojczyzna,Bóg"
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI
https://www.youtube.com/watch?v=7av6mgdeCkY
"Rzym płonie ,Neron na harfie gra"


Offline Lenk

 • Sierżant
  • Wiadomości: 288
To mi się podoba, użytkownicy piszą watki :), bardzo ciekawy wątek - bardzo interesujący link do Twojej strony - umieszczaj linki, zdjęcia jak pisze Cyga... "ogólnie pełny luzik  ;) "